Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZKLANA KLATKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 03. 06
  • 39 min

Do trzydziestego roku życia Akos Kertesz (ur. 1932) robił karoserie w fabryce samochodów. Nie przeszkodziło mu to wszakże od 1958 roku drukować nowel w prasie literackiej. Przełomem w jego życiu stało się wydanie pierwszej książki - "Miłość dni powszednich" (1962). Kertesz rzucił ślusarkę i rozpoczął studia filologiczne na uniwersytecie budapeszteńskim. Po ich ukończeniu poświęcił się wyłącznie pracy literackiej. Krytyka węgierska do największych jego osiągnięć zalicza zbiór opowiadań "Urodziny" (1972) oraz powieści "Zaułek" (1965) i "Makra, czyli cena przegranej" (1971).Tę ostatnią uznano za jedno z ciekawszych wydarzeń w powojennym piśmiennictwie węgierskim. Przetłumaczono ją na wiele języków, zaadaptowano na potrzeby teatru i filmu. W swojej twórczości, także dramaturgicznej, Kertesz szczególnie chętnie podejmuje problematykę moralną.
Nie inaczej jest w "Szklanej klatce". Akcja dramatu rozgrywa się w ciągu jednej nocy na stacji benzynowej. Anka, główna bohaterka sztuki, dokonuje rozrachunku ze swym dotychczasowym życiem. Pogoń za pieniądzem i dostatkiem przez wiele lat była na pierwszym miejscu w jej hierarchii wartości. Gdzieś "po drodze" zgubiły się: miłość, godność, prawda. Teraz, po latach, ich brak daje się coraz bardziej we znaki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZKLANA KLATKA
AutorAkos Kertesz
PrzekładTadeusz Olszański

Patrz także:
schowaj

2018.07.15 23:58:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency