Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZKOŁA LATANIA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 11. 04
  • 56 min

Kameralna adaptacja sztuki "Przejście nad Niagarą" współczesnego peruwiańskiego dramaturga i reżysera teatralnego średniego pokolenia. Alonso Alegría, absolwent wydziału reżyserii i dramaturgii amerykańskiego uniwersytetu w Yale, odniósł sukces oryginalnymi inscenizacjami "Myszy i ludzi" według Steinbecka oraz "Czekając na Godota" Becketta. Sztuka "Przejście nad Niagarą" przyniosła mu w 1969 r. nagrodę na konkursie "Casa de las Americas".
Blondin jest światowej sławy ekwilibrystą, bożyszczem tłumów. Wychowany w środowisku artystów cyrkowych, rozpoczął karierę w wieku zaledwie 5 lat, a mając 12 odnosił już sukcesy, o których pisała prasa. Dotychczas już czternaście razy przeszedł po linie nad wodospadem, pokonując odległość ponad 600 metrów bądź z zamkniętymi oczami, bądź wykonując w trakcie inne czynności, nawet tak nieprawdopodobne jak smażenie omletu. Po jednym z takim efektownych i niebezpiecznych numerów odwiedza go 15-letni Carlo. Chłopiec szczerze podziwia Blondina, ale jednocześnie z surowością sędziego wytyka ekwilibryście najdrobniejsze błędy i oszustwa, których nie zauważa zachwycona publiczność. Carla ekwilibrystyka interesuje z "naukowego" punktu widzenia i jest przekonany, że artysta tej miary co Blondin może ulepszać swe numery praktycznie w nieskończoność, nieomal pokonując prawa fizyki. Wystarczy tylko naprawdę tego chcieć. Namawia Blondina, by spróbował przejść po linie z nim na ramionach. Tak niezwykły wyczyn niesie ze sobą ogromne ryzyko. Błąd jednego z nich pociągnie za sobą śmierć obydwu. Blondin, świadom podejmowanego ryzyka i odpowiedzialności za chłopca, długo waha się przed podjęciem decyzji. Ta poetycka opowieść o przyjaźni dwóch ludzi podejmujących niebezpieczną próbę "wędrówki po niebie" jest w głębszej warstwie metaforą ludzkiego losu, odwiecznych zmagań z własną słabością, strachem i brakiem woli, które każą "pełzać" po ziemi, lecz pokonane - pozwalają "latać". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZKOŁA LATANIA
AutorAlonso Alegria
PrzekładGustaw Koliński
2017.02.11 01:35:57
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl