Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UCIEKŁA MI PRZEPIÓRECZKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 05. 16
  • Barwny, 100 min

Nowa, telewizyjna interpretacja klasycznej pozycji polskiej dramaturgii jest próbą nadania aktualnego wymiaru postawom ludzkim, dość odległym od współczesnego systemu wartości. To opowieść o odpowiedzialności i wierności dla raz obranych ideałów, bez względu na cenę. To także opowieść o konfrontacji dwóch światów: tego "wielkiego", wypełnionego wzniosłymi ideami i tego "parafiańskiego" - "gdzie się życie pospolite jak młyńskie koło obraca".
Siła tej inscenizacji leży przede wszystkim w znakomitej obsadzie aktorskiej. Dorota Landowska, Jan Englert, Krystyna Janda, Mariusz Benoit potrafią w staroświeckie, niemal "wyciągnięte z lamusa" postacie tchnąć pełnię życia i sprawić, że ich postępowanie staje się psychologicznie uzasadnione. Subtelnie zarysowane nabierają głębi i prawdziwości dzięki doskonale wyeksponowanej warstwie pozatekstowej. Cała gra opiera się na punktowaniu niuansów, subtelnych niedomówieniach i na wpół urwanych gestach. Oryginalny tekst dramatu został wyczyszczony z nadmiaru słów, tak charakterystycznego dla maniery prozy międzywojennej. Dzięki temu, że sztuka nabrała większej spójności, bardziej odpowiadającej gustom współczesnej widowni. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
UCIEKŁA MI PRZEPIÓRECZKA
Dramat
AutorStefan Żeromski

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 01:36:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl