Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KSIĄŻĘ HOMBURG

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1993
 • Premiera:
  1993. 11. 15
 • Barwny, 98 min

Pierwsza w Teatrze TV polska realizacja wielkiego, niemieckiego dramatu romantycznego. W 1979 utwór był prezentowany w cyklu Teatr TV na Świecie, w głośnej inscenizacji Petera Steina. Spektakl, zarejestrowany przez telewizję zachodnioniemiecką, wieńczył obchody dwusetnej rocznicy urodzin Heinricha von Kleista (1777-1811). Twórca, uznany przez Thomasa Manna za jednego z "największych, najodważniejszych, najwyżej sięgających poetów niemieckiego obszaru językowego", przez wiele lat był odgrodzony od widzów barierą milczenia. Nawet arcydramat "Książę Homburg", napisany tuż przed samobójczą śmiercią poety (zginął razem z ukochaną Henriettą Vogel, zastrzeliwszy ją i siebie), zawiódł nadzieje autora na sukces. Po kilkunastu latach wprowadzony z oporami na niemiecką scenę, na rozkaz króla Prus został zdjęty z afisza po trzech przedstawieniach - jako obrażający armię i arystokrację. Współcześnie "odkrył" Kleista Jean Vilar, dyrektor. Paryskie przedstawienie było wielkim sukcesem Gerarda Philipe'a w roli Księcia. W naszej części Europy "arcyniemiecki" dramat miał trudną drogę do widzów. Na prapremierę polską czekał sto pięćdziesiąt lat - Wilam Horzyca wystawił sztukę w Teatrze Narodowym w 1958. Inscenizacja w Teatrze TV zachowuje romantyczną urodę poezji autora "Rozbitego dzbana". Reżyser uwypuklił psychologiczną stronę dramatu. Pokazał, jak bohater - jednocześnie zwycięzca i ofiara - zmienia się pod wpływem wydarzeń. Początkowo skrajny indywidualista, z czasem dojrzewa i pokornieje. Wielopłaszczyznowy, bogaty w treści i emocje tekst Kleista daje oczywiście możliwość różnych interpretacji. Ta, którą zaproponował Krzysztof Lang, wydaje się najbliższa współczesnym widzom. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KSIĄŻĘ HOMBURG
AutorHeinrich von Kleist
PrzekładJacek Stanisław Buras

Nagrody
schowaj

 • 1994
  Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej-Nagroda za scenografię
2017.07.03 00:59:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski