Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAJZWYKLEJSZY CUD

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1992
  • 81 min

"Dzieła prawości wojującej" - tak nazwał utwory Szwarca jego tłumacz Jerzy Pomianowski. Rosyjski autor, żyjący w latach 1896 - 1958, specjalizował się bowiem w pisaniu "baśni dla dorosłych", w których dobro zwycięża zawsze, lecz nie zawsze łatwo. Jako wielki admirator Hansa Christiana Andersena Szwarc posiadł sztukę kreacji bajkowego świata, dającego się aktualizować w każdym czasie. Potrafił przy pomocy baśniowego kostiumu ukazywać problemy daleko wykraczające poza obszar doznań dziecka. Jeden z krytyków tak pisał o jego dramatach: "W poetyckich baśniach Szwarca brak - tak skądinąd typowych dla tego gatunku literackiego - "cukierkowatości". Dominują tu raczej elementy przekory i ironii, dowcipu i groteski. Ujęta w kształt baśni metafora jest u niego zawsze podbudowana głęboko realistycznym spojrzeniem na psychikę człowieka i stosunki międzyludzkie".
"Najzwyklejszy cud" to - oprócz "Smoka", "Nagiego króla" i "Człowieka i cienia" - jedna z bardziej znanych sztuk Szwarca. Opowiada ona historię wielkiej i czystej miłości, zdolnej przezwyciężyć wszelkie przeszkody. Głównym bohaterem dramatu jest niedźwiedź przez psotnego czarownika przemieniony w człowieka. Ostrzeżony przez maga, by unikał królewny, gdyż miłość grozi mu ponowną przemianą w dziką bestię, nie jest w stanie posłuchać tej rady. Przyczynia się do tego sam czarodziej, aranżując pierwsze spotkanie młodych. Człowiek - niedźwiedź, rzecz jasna, zakochuje się z wzajemnością w królewnie. I wtedy zaczynają się kłopoty... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NAJZWYKLEJSZY CUD
AutorJewgienij Szwarc
PrzekładJerzy Pomianowski
2022.05.21 05:37:42
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl