Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOLEJKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1991. 03. 14

Dla człowieka żyjącego na zachodzie Europy ogonek, kolejka, stanie w kolejce to są pojęcia prawie abstrakcyjne. Niemal, bo i na Zachodzie kolejki się zdarzają np. do kina, które na jednym tylko seansie pokazuje światowy hit filmowy, na słynny musical, na wystawę cudów świata. Dla ludzi Wschodu kolejka była doskonale znaną codziennością. Ale kiedy książka Sorokina ukazała się w 1965 roku w Paryżu i szokowała czytelników, dla Polaków nie mogła być niczym więcej jak reportażem, opisem (pewnie nawet nie groteskowym) świata,w którym żyliśmy. Kolejka jako zjawisko socjologiczne na pewno znęci niejednego badacza, bo wraz z upływem czasu zyskiwała ona coraz doskonalsze stopnie organizacji i stawała się samodzielnym i bardzo ważnym obszarem życia społecznego. Były przecież kolejki "szybkie", po jeden rodzaj artykułu - z kartonu do torby, pieniądze w kasie i następny. Były kolejki wielogodzinne, bo nie wiadomo co przywieźli, po ile, kiedy rozpakują i czy będą sprzedawać. Były nawet kolejki tygodniowe i miesięczne, gdzie odbywało się dyżury, a w przerwach przychodziło się "sprawdzić listę" i dopilnować właściwej kolejności. Były kolejki spontaniczne, społeczne, tzw. normalne i te inne, czyli uprzywilejowane. A taka kolejka miała również swoje specyficzne życie wewnętrzne. Podczas długich godzin oczekiwania wymieniano poglądy, narzekano na wszystko, a szczególnie na tamtych, którzy byli przyczyną, nawiązywano znajomości, świadczono usługi, łamano żebra i nosy, obrzucano epitetami i błotem, wyciągano legitymacje, żeby udowodnić itd. I dokładnie taka jest kolejka Sorokina. Jakbyśmy ją znali, jakbyśmy znali tych ludzi stojących godzinami nie bardzo wiadomo po co, bo napływające "z czoła" informacje są wyjątkowo enigmatyczne i sprzeczne. Jakbyśmy już gdzieś słyszeli te rozmówki, te pyskówki, te flirty. I tylko nie zdawaliśmy sobie sprawy jak tragiczna jest pointa naszego czekania. I nie wiedzieliśmy, choć może przeczuwaliśmy, że tak naprawdę to stoimy w kolejce wyłącznie po nadzieję. I na całe szczęście nie czytaliśmy jeszcze wówczas Sorokina, bo wiedzielibyśmy, że kolejka zakręca, zwija się i tworzy zamknięta koło. Piotr Cieślak, adaptator powieści i reżyser przedstawienia, bardzo precyzyjnie tę literacką metaforę przełożył na język telewizji. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOLEJKA
AutorWładimir Sorokin
PrzekładIrena Lewandowska
2020.06.12 00:29:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency