Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRAUGUTT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1990
  • Premiera:
    1990. 11. 19
  • 86 min

Widowisko rozpoczyna scena przesłuchania Romualda Traugutta, kończy - wykonanie wyroku 5 sierpnia 1864 roku. Treścią spektaklu są wtopione w sceny przesłuchań kolejne etapy jego życia i walki, od krwawych i nielicznych zwycięskich, poprzez ratowanie słabnącej ojczyzny na polu dyplomatycznym po ostatnią dramatyczną decyzję skupienia władzy w swoich rękach. Polski szlachcic wychowany na Litwie, skoligacony przez małżeństwo z rodem Kościuszki, znakomicie wykształcony - był żołnierzem cesarskiej armii rosyjskiej, oficerem cenionym i szybko awansującym aż do rangi podpułkownika, zasłużonym w wojennych kampaniach, które umacniały mocarstwową pozycję Rosji. Jego zdolności przywódcze, umiejętność logicznego myślenia, błyskotliwość stratega i orientacja w rosyjskich metodach prowadzenia wojny sprawiły, że dla powstańców roku 1863 stał się mężem opatrznościowym. Gdy sytuacja w kraju stawała się z dnia na dzień bardziej rozpaczliwa, Traugutt został właściwie zmuszony przez otoczenie do podjęcia decyzji przystąpienia do walki, a później objęcia faktycznej dyktatury Powstania Styczniowego. Ulegając moralnemu przymusowi, sam zapłacił najwyższą cenę za tę próbę ratowania patriotycznego zrywu. Romuald Traugutt w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza jawi się jako postać pełnowymiarowa, w żadnym razie nie przypomina bohatera z pomnika. Widowisko przywołuje też ludzi, którzy szli obok niego - od szeregowych żołnierzy i zwykłych obywateli, po przywódców, generałów, dyplomatów. Tych, którzy zdradzali i tych, co ginęli, a "swoją krwią wyznaczyli granice utraconej Ojczyzny". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TRAUGUTT
AutorFranciszek Ziejka
2021.08.28 00:16:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski