Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARY STUART

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2004. 10. 24
  • Barwny, 67 min

    Premiera spektaklu odbyła się 12 kwietnia 2003 roku na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Maria Stuart, kilka dni po narodzinach osierocona przez ojca - Jakuba V, królowała Szkotom już od kołyski. W 1548 roku sześcioletnia dziewczynka rozpoczęła edukację w duchu renesansu na najświetniejszym dworze Europy, we Francji. Po śmierci Marii Tudor, królowej Anglii, los na zawsze powiązał Marię z jej konkurentką i pretendentką do angielskiego tronu, późniejszą Elżbietą I. Rywalizacja pomiędzy dwiema kobietami, piękną i umiejącą swój czar wykorzystać Szkotką, oraz twardą i konsekwentną królową-dziewicą, trwała prawie 30 lat. Burzliwy romans z Bothwellem, uważanym za mordercę pierwszego męża Marii, lorda Darneya, spowodował, że w roku 1567 królowa Szkotów musiała abdykować. Uciekając przed gniewem dawnych poddanych, nieopatrznie schroniła się w Anglii. Pod baczną obserwacją Elżbiety spędziła 19 lat, podczas których coraz bardziej ograniczano jej wolność. W 1586 roku Maria została oskarżona o udział w spisku przeciwko monarchini. Fałszywi świadkowie i spreparowane dowody przypieczętowały los Marii Stuart. Elżbieta podpisała wyrok śmierci.
Legenda królowej Szkotów od dawna inspirowała poetów i dramaturgów. Tragedię Marii Stuart opiewali Fryderyk Schiller, Juliusz Słowacki, Algernon Swinburne. Powstały po drugiej wojnie światowej dramat Wolfganga Hildesheimera nie przypomina dzieł romantyków. Autor, jeden z twórców niemieckiego teatru absurdu, antyfaszysta, tłumacz podczas procesu norymberskiego oraz redaktor sporządzonych protokołów, stworzył opowieść o ostatnich godzinach życia Marii Stuart.
Zniedołężniała, poruszająca się o kulach kobieta, rozpaczliwie i kurczowo trzyma się życia. Otaczający ją słudzy nie są żadną pomocą w tej beznadziejnej walce. Nadal wykonują swoje obowiązki, ubierają Marię i podają jej leki, ale interesuje ich jedynie własna, niepewna przyszłość. Nie wahają się ograbić kobietę z ostatnich ozdób. W postawach dwórek i lekarza nie ma odrobiny współczucia ani przywiązania względem wieloletniej pani. Tymczasem kat ostrzy już swój topór. Odarta z godności i przerażona nadciągającym, nieuchronnym losem, królowa Szkotów wspomina dawne dni chwały i minioną piękność. Bojaźń i lęk przed utratą życia od ciosu katowskiego topora tuż przed egzekucją ustępuje miejsca królewskiemu spokojowi i majestatowi Marii.[PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MARY STUART
AutorWolfgang Hildesheimer
PrzekładDorota Sajewska

Nagrody
schowaj

  • 2005
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za muzykę
2024.03.01 00:49:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.