Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POŻĄDANIE W CIENIU WIĄZÓW

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1983
  • Premiera:
    1983. 09. 26
  • Barwny, 86 min

Eugene Gladstone O'Neill (1888-1953), amerykański dramatopisarz, noblista z roku 1936, uhonorowany m. in. "za prawdziwość i głębię utworów dramatycznych, traktujących w nowy sposób gatunek tragedii" napisał swoje "Pożądanie w cieniu wiązów" w roku 1924. Mieszcząca się dziś w kanonie klasyki sztuka uznana została wówczas za skandaliczną, a pierwszą obsadę aktorską aresztowano za przedstawianie treści obscenicznych.
"Pożądanie w cieniu wiązów" to dramat, którego akcja dzieje się na farmie w Nowej Anglii w połowie XIX wieku. Jak w prastarej opowieści stary Ephraim Cabot ma trzech synów, którzy pracują na ziemi znienawidzonego ojca. Szczególną niechęcią do Ephraima pała najmłodszy z synów - Eben - jedyne dziecko z drugiego małżeństwa, który wini ojca za zmarnowanie życia matce. Wszyscy synowie Cabota mają nadzieję stać się właścicielami farmy, z niecierpliwością więc oczekują swojego dziedzictwa. Tymczasem stary Ephraim opuszcza na krótki czas posiadłość, aby powrócić z kolejną, dużo młodszą od siebie żoną - Abbie. W tej sytuacji możliwość przejęcia majątku ojca przez synów coraz bardziej się oddala. Starsi - Symeon i Piotr -pozwalają najmłodszemu wykupić część ich ojcowizny i wyruszają na poszukiwanie złota do Kalifornii. W domu zostają tylko Ephraim z żoną i Eben. Młodzi zdecydowanie "mają się ku sobie", co owocuje ciążą Abbie. Ta wmawia ojcostwo swojemu mężowi w nadziei na wzmocnienie swoich praw do dziedziczenia majątku. Kiedy jednak dziecko staje na drodze jej związku z Ebenem, morduje je. Eben rozwścieczony jej czynem wydaje ją w ręce szeryfa. Opamiętawszy się, żałuje tego i z miłości do młodej macochy przyznaje się do współudziału w zbrodni. Stary Ephraim Cabot zostaje sam na świecie - bez synów i bez żony. A szeryfowi opuszczającemu wielki i pusty dom marzy się wejście w jego posiadanie...
Dramat O'Neilla to dramat namiętności: okrutnej, pierwotnie zwierzęcej chciwości pieniądza, ziemi, chciwości posiadania farmy i nie mniej pierwotnej, nie mniej okrutnej żądzy erotycznej. Połączenie tych skrajnych emocji prowadzi nieuchronnie do tragedii.
Spektakl w reżyserii Grzegorza Skurskiego, w doborowej obsadzie, był pierwszym, który przerwał aktorski bojkot telewizji wiązany z wprowadzeniem stanu wojennego w 1981 r. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POŻĄDANIE W CIENIU WIĄZÓW
AutorEugene O'Neill
PrzekładKazimierz Piotrowski
2018.08.22 00:00:53
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego