Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PROFESJONALISTA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2005. 02. 28
  • Barwny, 63 min

"Nazywam się Teodor Kraj. Moja matka nazywała mnie Teja. Przyjaciele też tak do mnie mówią. Jestem pisarzem. Wydałem dotąd dwie książki". Tylko dwie książki - to bardzo mało dla pisarza, który kończy właśnie 45 lat. Teja zdaje sobie boleśnie sprawę ze skąpego dorobku. Jest redaktorem naczelnym dużego wydawnictwa na ogarniętym chaosem przemian ustrojowych terenie byłej Jugosławii. Od czasu, gdy objął to stanowisko, pędzi nieciekawe i męczące życie. Kolejny dzień przynosi wizyty nowych autorów, którzy za wszelką cenę starają się zachęcić redaktora do lektury swoich dzieł - i wydania ich. Wśród zalewu maszynopisów i rękopisów, wręczanych mu często przez seryjnych grafomanów, znudzony i zniechęcony Teja coraz częściej sięga po butelkę wódki.
Tego dnia jest jednak inaczej. Zirytowany rozmową telefoniczną z jednym szczególnie natarczywym pisarzem Teja dowiaduje się, że na wizytę w jego gabinecie czeka tajemniczy mężczyzna. Gość, Luka Laban, przynosi cztery tomy książek, których autorem ma być Teodor. Teja, mając wciąż na względzie skąpy dorobek literacki, początkowo nie daje przybyszowi wiary. Luka jednak wyjawia, że za czasów ancien regime`u był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Przed 18 laty, od czasu płomiennego wystąpienia młodego Teodora na uniwersytecie, w którym jako student zaatakował panujący wówczas system komunistyczny i prezydenta Tito, władze postanowiły obserwować młodzieńca. "Opiekunem" Teji został właśnie Luka, podążając za swoim "podopiecznym" jak cień, nagrywając każde słowo potencjalnego "wroga narodu" i spisując je z taśm do długich raportów. Wtapiał się w najbliższe otoczenie mężczyzny, śledził podczas wyjazdów z kolegami, alkoholowych libacji. Parokrotnie też przyszedł mu z pomocą, kiedy upojony wódką Teodor pakował się w kłopoty.
Z czasem sumienny esbek, w pewnym stopniu zafascynowany słowami Teji, postanowił suche milicyjne akta zmienić w książki. W ten sposób przez lata powstały cztery opasłe tomy opowiadań Teodora, rozważań o życiu i systemie, w jakim przyszło mu żyć. Cztery tomy, których Teja nigdy nie napisał...
Dramat Dusana Kovacevicia, jednego z największych współczesnych serbskich pisarzy i dramaturgów (oraz autora scenariusza do filmu Emira Kusturicy "Underground"), w przewrotny sposób opowiada o więzi łączącej dwóch ludzi, których praktycznie wszystko dzieli. Podążąjący przez lata za Teją jak cień Luka przynosi mu coś więcej, niż tylko niewydane książki czy też dawno zgubione przedmioty, jak pamiątkowy zegarek ojca Teodora. Paradoksalnie, z pomocą człowieka, który stał po drugiej stronie barykady, funkcjonariusza SB, żarliwy niegdyś bojownik o wolność odzyskuje pamięć, bez której rozliczenie z przeszłością nie byłoby możliwe. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PROFESJONALISTA
Dramat
AutorDusan Kovasević
PrzekładDorota Jovanka Cirlić

Patrz także:
schowaj

2017.05.14 00:42:03
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych