Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CYJANEK O PIĄTEJ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2005. 05. 16
  • Barwny, 58 min

Czym różni się świat realny od przedstawionego, co oddziela od fikcji, a prawdziwe życie od literatury? Poruszająca, intrygująca i przewrotna sztuka Pavla Kohouta, czeskiego prozaika, dramaturga, scenarzysty i reżysera nie daje prostej odpowiedzi na te pytania. Fabuła przedstawienia zachowującego, jak w antycznej tragedii, jedność czasu, miejsca i akcji, a opartego na motywach noweli Tecii Werbowskiej, obraca się - dosłownie, z nagłymi zwrotami i dramatycznymi przełomami - wokół pewnej książki napisanej w formie pamiętnika, która okaże się z czasem pamiętnikiem na wskroś prawdziwym, a autorstwo diariusza zostanie w drastyczny sposób podważone...
Zofia Lass jest autorką jednej jedynej książki, za to nader głośnej i popularnej. Sławę twórczyni światowego bestsellera Polka zyskała tyleż dzięki pisarskiej biegłości, co tematyce utworu opisującego, w pierwszej osobie, losy Żydówki z warszawskiego getta. Kobieta, tuż przed wybuchem powstania, przerzuciła swoje dziecko na aryjską stronę, dając mu szansę przeżycia Zagłady. O losach dziewczynki nic nie wiadomo, bo nie mogła ich przecież poznać powieściowa matka - jedna z tysięcy ofiar pacyfikacji dzielnicy otoczonej murami i drutem kolczastym.
Znać ich nie może także Irena. Przyjechała aż z Kanady z wizytą do pisarki, tak jak wielu innych wielbicieli talentu Zofii. Ale już niedługa rozmowa wyprowadza autorkę z błędu. Irena dobrze wie niemal wszystko o dalszych losach dziecka. To właśnie ją, jako niemowlę, wyniesiono ze skazanego na śmierć getta, a cudem przez nią odnaleziony pamiętnik zmarłej matki jest identyczny z literacką kreacją Zofii. Niemal słowo w słowo! Zbieg okoliczności, czy raczej szczególnie ohydny, bo żerujący na tekście ofiary Holocaustu plagiat? Za takie czyny, za takie krzywdy, za takie kłamstwa trzeba płacić, choćby i po wielu latach. Nawet najwyższą cenę... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MUR MIĘDZY NAMI
Nowela
AutorTecia Werbowska
Pierwowzór
CYJANEK O PIĄTEK
Dramat
AutorPavel Kohout
PrzekładKrystyna Krauze
2017.02.11 01:50:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych