Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MATKA I DZIECKO

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2005. 05. 23
  • Barwny, 53 min

"Bardzo miło znowu cię widzieć. Tyle czasu minęło! Tak rzadko bywamy jednocześnie w tym samym miejscu. Ale teraz nareszcie jesteśmy razem. Co u ciebie, opowiadaj! W jakiej sprawie przyjechałeś?
Chłopak odpowiada monosylabami. Jest wyraźnie zakłopotany, spięty, zaskoczony spadającymi nań kaskadami matczynego słowotoku. Tak, tak, ta atrakcyjna kobieta jest matką młodzieńca. Jego dawno niewidzianą matką. Był jeszcze dzieckiem, kiedy opuściła wioskę na dalekiej Północy, w górach nad fiordem i wyjechała do Oslo. Tam ukończyła studia, znalazła dobrą pracę, odniosła zawodowy sukces. Pragnęła kim? zostać, nie chciała ugrzęznść z dzieckiem na zapadłej prowincji. Była przecież taka młoda! To chyba zrozumiałe, trudno się temu dziwić. Prawda?
Matka pyta, ale nie słucha odpowiedzi, mówi, lecz nie potrafi porozumieć się z synem. To przybiera pozy uwodzicielskie, to znów traktuje młodego mężczyznę jak małe dziecko. Bo ona z nim nie rozmawia, ale próbuje się wytłumaczyć, usprawiedliwić, uzyskać od dziecka rozgrzeszenie za swoje czyny i zaniechania. Pozostawiła potrzebującego matczynego ciepła malucha pod opiekš rodziców i uciekła do wielkiego miasta. Gdy babka zmarła, chłopcem zająć się musiał ojciec, gdyż matka nie była w stanie opuścić stolicy, porzucić pracy, zrezygnować z kariery. Nie mogła tego zrobić. Nie zrobiła. Teraz nie może sobie tego wybaczyć. A on nie potrafi wybaczyć matce jej matce.
Jon Fosse, urodzony w 1959 roku norweski poeta i prozaik, oraz autor ksišżek dla dzieci, jako dramaturg debiutował sztukš "I nigdy się nie rozstaniemy". Potem opublikował kolejne utwory sceniczne, między innymi "Kto? kiedy? w końcu przyjdzie", "Dziecko", "Syn", "Letni dzień". Za "Imię" uhonorowany został w 1996 roku Nagrodš Ibsena, rok pó?niej otrzymał Nagrodę Aschehouga za całokształt twórczości. W "Matce i dziecku", kolejnym utworze poświęconym tematyce rodzinnj, w poruszajšcy sposób ukazuje dramat dwojga bohaterów, z racji więzów krwi najbliższych sobie osób, a przecież - z matczynego wyboru sprzed lat - tak odległych, poróżnionych, psychicznie okaleczonych, tak mocno potrzebujšcych pocieszenia. Czy zdołają wzajemnie sobie pomóc, przybliżyć się do siebie, pokonać traumę, czy też za kolejnš dekadę syn usłyszy już w drzwiach: "Bardzo miło znowu cię widzieć, co u ciebie, w jakiej sprawie przyjechałeś?" [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MATKA I DZIECKO
AutorJon Fosse
PrzekładHalina Thylwe
2017.02.11 01:50:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl