Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAŁGOSIA CONTRA MAŁGOSIA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1980
 • Barwny, Spektakl złożony z 3 części.
  Cz.1. - 55 min
  Cz.2. - 56 min
  Cz.3. - 54 min

Telewizyjna adaptacja powieści Ewy Nowackiej, autorki poczytnych książek dla dorosłych i dla młodzieży. Małgosia to uczennica szkoły średniej, dziewczyna pewna siebie, uparta, czasami nawet arogancka. Za sprawą psotnego licha zwanego dytkiem bohaterka zostaje przeniesiona w czasie w wiek XVII - na miejsce innej Małgosi, którą duszek lokuje we współczesności. Rezolutna szesnastolatka, która w czasach Jana III Sobieskiego zachowuje sposób myślenia i bycia dziewczyny z XX wieku, ma mnóstwo problemów z przystosowaniem się do nowej sytuacji. Najbliżsi, nieświadomi zamiany, jaka się dokonała, podejrzewają nawet, że w Małgosinej duszy zagnieździły się siły nieczyste, toteż ojciec Sulpicjusz odprawia nad nią egzorcyzmy. Dzięki zapisowi dziadka, dziewczyna ma odziedziczyć ogromny majątek. Tymczasowo zarządza nim bogaty wuj, który przekaże jej spadek w chwili zamążpójścia. Matka, uboga wdowa z trzema córkami na wydaniu, pokłada w Małgosi wielkie nadzieje. Życzliwie wita starających się o jej rękę, nawet szpetnego pana Stanisława "z krzywą szyją". Jednak dziewczyna nie zamierza poślubić człowieka, którego nie kocha. Wuj, niechętny jej zamążpójściu z innych względów, zaprasza kuzynkę wraz z córkami do swego majątku.
Sprytny wuj chce odwlec moment przekazania Małgosi majątku zapisanego jej w testamencie dziadka. Urządza wciąż nowe biesiady, polowania, bale, unikając poważnych rozmów o przyszłości. Na wieść o pojawieniu się bogatej panny na wydaniu do dworu ściąga cały zastęp konkurentów. Przybywa również pan Władysław, sławny rębacz i kawaler wielkiej fantazji. Wreszcie zapada decyzja o wyborze kandydata do ręki Małgosi. Pan Władysław postanawia porwać ukochaną. Potajemnie uciekają z dworu wuja. Dziewczyna w porę orientuje się, że wpadła w sidła łowcy posagu. Nocą wymyka się "narzeczonemu", bezskutecznie próbując odnaleźć w śnieżnej zawiei drogę do domu.
Przerażoną, wycieńczoną Małgosię odnajduje w lesie kowal. Dziewczyna spędza w jego chacie wiele dni, zastanawiając się nad swoim postępkiem, przyszłością, nad uczuciem poczciwego Joachimka, którym wzgardziła. Wraca do domu otoczona złą sławą awanturnicy. Krewni odbywają sąd nad ladacznicą i orzekają surową karę - Małgosia ma wstąpić do klasztoru. Dopiero wtedy pojawia się dytko i obiecuje, że pomoże jej wrócić do współczesności - prawdziwej mamy, mieszkania w bloku, szkoły. Wyjawia też tajemne powody przeniesienia w czasie dwóch dziewczyn o tym samym imieniu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MAŁGOSIA CONTRA MAŁGOSIA
Powieść
AutorEwa Nowacka
2017.02.11 01:50:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych