Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

REMONT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1986
  • Premiera:
    1987. 01. 12
  • Barwny, 72 min

Współczesna polska komedia z lat 80., napisana przez znanych reżyserów filmowch, braci Kondratiuków. Pod wątkiem obyczajowo-romansowym ukryta jest głębsza zaduma nad ludzką egzystencją i nad konwencjami, w które uwikłany jest człowiek: konwencjami środowiska, obyczaju, języka, sposobu bycia. Pan Janek, mistrz w swoim malarskim fachu, usposobiony jest dzisiaj i filozoficznie, i figlarnie. Do mieszkania, które wespół z pomocnikiem remontuje, chce zaprosić znajomy "piękny świat damski". Pan Stasio się martwi - zaliczkę dostali, konkretnie, robota musi być wykonana, a tu szef zaprasza osoby, toż prokurator może tu wkroczyć, nie wiadomo zresztą, czy te panie są na poziomie. Nagle ktoś przekręca klucz w zamku. Pani Krystyna, "kierowniczka nad kierowniczkami", chce osobiście sprawdzić, czy kolor dobrze stoi. Niezadowolona z tempa prac uprzedza malarzy, że "ten remont napawa ją głęboką rezerwą". Towarzyszący jej narzeczony nie może się zdecydować, jakie kolory wybrać do swego pokoju - żółty na ściany, fiolet na sufit, czy może sufit jak niebo, a ściany łąka, bez szlaczka... Pan Zdzisławek i Pan Janek błyskawicznie znajdują wspólny język. Gdy zostają sami, narzeczony wyznaje, na czym polega sedno sprawy - ponieważ nie jest zupełnie zdecydowany, chciałby zainspirować malarza do działań niezbyt pospiesznych. Kolejne toasty za remont i za narzeczonych rozwiązują biesiadnikom języki. Pani Krystyna rozkleja się na dobre, choć wciąż pamięta o dobrych obyczajach i terakocie. Harowała przez całe życie, a teraz ma wyjść za pana, którego kocha, artystę w dodatku, więc chce żyć intensywnie, bawić się, zapraszać przyjaciół Zdzisławka. Tyle lat czekała na takiego męża, toteż wesele chce mieć huczne, może bankiet w pałacu albo ślub w innym mieście, może w ambasadzie w Czechosłowacji, dokąd narzeczony ma wyjechać na plan filmowy. Pan Staś ma oczka mocno zamglone, więc tylko powtarza: litr na łeb. Pan Janek martwi się, co będzie, gdy oblubieńcowi pęknie żyłka. Zdzisławek filozofuje - przydatność artysty w społeczeństwie ciągle maleje, artysta powinien być sam, każdy facet powinien być autentycznie wolny, stabilizacja podcina mu skrzydła. Na koniec wyznaje, że nienawidzi spać z kobietą, jest mu duszno... Obiecuje zwrócić co do grosza wydatki poniesione przez panią Krystynę akonto wspólnego życia. Gwałtowna, nieoczekiwana awantura pomiędzy narzeczonymi ujawnia też inne, skrywane kompleksy i urazy 44-letniego mężczyzny i o 3 lata starszej kobiety. Przerażony rozwojem wydarzeń Pan Janek cierpliwie wysłuchuje kabotyńsko-pijackich wynurzeń swego nowego przyjaciela, po czym gorąco namawia artystę, by powrócił na oblubienicy łono, zwłaszcza jeśli to ona płacze pod drzwiami. Kobieta ugodzona w serce i kieszeń zmienia się w bestię, a dla złudnego poczucia wolności nie warto igrać z losem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
REMONT
AutorAndrzej Kondratiuk
AutorJanusz Kondratiuk
2017.02.11 01:51:27
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor