Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIENIĄDZE I PRZYJACIELE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2005
  • Premiera:
    2006. 11. 07
  • Barwny, 80 min

David Williamson, ur. w 1942 roku w Melbourne to jedna z najwybitniejszych postaci australijskiego teatru i filmu: dramaturg, scenarzysta filmowy i aktor. Z wykształcenia inżynier, był wykładowcą termodynamiki i psychologii społecznej w Swinburne Technical College w Melbourne. Zadebiutował jako dramaturg pod koniec lat 60. Jest autorem 30 sztuk teatralnych, z których wiele doczekało się ekranizacji, oraz autorem scenariuszy filmowych, m. in. "Gallipoli" i "Roku niebezpiecznego życia". 11-krotnie zdobywał nagrody Związku Pisarzy Australijskich, czterokrotnie był laureatem nagród Australijskiego Instytutu Filmowego. Jego sztuki, będące najczęściej ostrą satyrą na australijską klasę średnią, mające jednak wymowę uniwersalną, wystawiane są na całym świecie.
Kameralna, rozgrywająca się w gronie 9 osób komedia "Pieniądze i przyjaciele" (napisana w 1991) jest historią grupy przyjaciół (trzech par małżeńskich i dwojga "singli") - właścicieli domków letniskowych nad wodą, którzy od lat spotykają się tam w weekendy i dni wolne od pracy. Są to: gwiazda telewizyjnego reportażu, medialny obrońca przyrody Conrad ze swoją trzecią już żoną Jaquie (dziennikarką) traktowaną jako "inkubator dla jego genów", wzięty superprawnik Alex z "drapiącą się po drabinie społecznej" żoną Vicki oraz paranoiczny i "toksycznie konfliktogenny" chirurg ortopeda Stephen z żoną Penny. Narratorką opowieści jest Margaret - kobieta po czterdziestce, od 6 lat prowadząca życie "singla" po tym, jak mąż opuścił ją dla kobiety o 15 lat młodszej. Margaret jest baczną obserwatorką życia, ma cięty język, a jej opinie zawsze trafiają w sedno. Przyjaciele mówią o niej, że "jest wrogo nastawiona do świata, który nie spełnił jej oczekiwań".
W ten weekend Margaret jest wyjątkowo zjadliwa i nie w humorze - zawiódł ją mężczyzna, który nie przyjechał na spotkanie. W złym nastroju jest także Peter - profesor matematyki wyższej, "dusza człowiek", chętny każdemu nieba przychylić. Jego smutek jest zrozumiały: Peter ma ogromne kłopoty finansowe. Podżyrował swemu bratu kredyt na budowę osiedla. Niestety, spadła koniunktura i osiedle nie zostało wybudowane. Firma zbankrutowała, a bank postanowił pociągnąć do odpowiedzialności finansowej poręczyciela i zająć jego aktywa. Peter przegrał pierwszą sprawę sądową, stoi przed możliwością apelacji, ale jego prawnicy żądają 40 000 dolarów za kontynuację postępowania. Takiej sumy Peter nie ma, nie ma także skąd jej wziąć. Spontaniczna Margaret zapewnia, że każde z przyjaciół pożyczy mu taką sumę, wszak wszyscy "śpią na pieniądzach", a przyjaciołom w potrzebie należy pomagać. Peter zabrania jednak Margaret nawet wspominać o tym problemie. Czy jednak tajemnica zostanie dochowana?[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIENIĄDZE I PRZYJACIELE
AutorDavid Williamson
PrzekładHanna Szczerkowska

Varia
pokaż

2022.05.21 05:48:32
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency