Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FEBE, WRÓĆ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2005
  • Premiera:
    2005. 12. 11
  • Barwny, 58 min

"Po co tak jest, że najlepszy to pies" - dziwiła się w wierszu sprzed lat Agnieszka Osiecka. To pytanie bywa aktualne do dziś, niezależnie od czasu i miejsca... - Jaki dzień? Dobry? - Wszystko się wali! - A konkretnie? - Łazienka! Nie ma gdzie trzymać czystych ręczników! Chcę mieć półeczkę! Gdzieś jakąś półeczkę!
Łazience niczego nie brakuje. Zaprojektowali ją i wykonali, zgodnie z zatwierdzonym przez domowników projektem, wytrawni i odpowiednio drodzy dekoratorzy. Wystrój całego domu także jest bez zrzutu, zgodny z najnowszymi nurtami aranżacji wnętrz. Równie pociągający, jak wytworna para mieszkańców: młoda, piękna, wykształcona, zamożna, trendy ubrana i uczesana, przemawiająca językiem konkretnym, właściwym dla swej pozycji zawodowej i towarzyskiej. Przybierająca rytualne pozy i odpowiednie do sytuacji miny, wykonująca eleganckie gesty, śląca sobie tyleż gładkie, co puste uśmiechy.
Oboje mówią sporo, ale słuchają niewiele. Chyba nie mają na to dość czasu. Są zbyt zajęci własnymi sprawami, budowaniem osobistej kariery, "realizowaniem - jak mówi jedno z nich - swoich możliwości". Choć żyją razem pod jednym dachem, a niekiedy nawet współżyją ze sobą - gdy znajdą wolną chwilę i uzgodnią: tutaj, czy na górze? - nie mają wspólnych tęsknot i marzeń.
Tę emocjonalną pustkę wypełni pewnego dnia tytułowa Febe, suka przyjaciółki pani domu. Czworonóg trafia pod dach Helen i Frazera tylko na tydzień, nie bez oporów mężczyzny wyraźnie zaniepokojonego nagłym i nieoczekiwanym dysonansem w uporządkowanej codzienności. Ale już wkrótce zapatrzeni w siebie bohaterowie zaczynają patrzeć dalej własnego, modnie wymodelowanego nosa. Zaczynają, zgodnie z egotyczną naturą, od ostrej rywalizacji o psie względy, od licytowania się czasem i dystansem spacerów z nowym ulubieńcem. Potem, zupełnie nieoczekiwanie, doznają iluminacji: wychodzić z Febe można razem. We dwoje - nie licząc suki - można mile spędzać czas! A na dodatek - sprawiać zwierzęciu radość! Czy pies zdoła odmienić pochłoniętych tylko swoimi sprawami egoistów, czy uświadomi im nieuświadomioną dotąd potrzebę serdecznego kontaktu z bliskimi, czy potrafi ich uczłowieczyć?
Autorem sztuki jest Michael Gow, wielokrotnie nagradzany australijski dramaturg, od 1999 roku dyrektor artystyczny teatru w Queensland. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FEBE, WRÓĆ
AutorMichael Gow
PrzekładMałgorzata Semil
2017.02.11 01:59:24
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego