Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA POŁUDNIE OD GRANICY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2006. 01. 15
  • Barwny, 65 min

    Spektakl zrealizowano w technologii High Definition.

Haruki Murakami (rocznik 1949) jest bodaj najbardziej dziś znanym w Polsce współczesnym pisarzem japońskim. Studiował dramat klasyczny na Wydziale Literatury Uniwersytetu w Waseda, później przez kilka lat prowadził klub jazzowy. Równocześnie rozpoczął działalność literacką. Pierwszą powieść wydał w 1979 r. Debiutancka "Hear The Wind Song" oraz kolejne: "Pinball 1973" i "Przygoda z owcą" przyniosły mu Nagrodę Literacką Naoma dla Początkujących Pisarzy. Następne książki: "Koniec świata", "Tańcz, tańcz, tańcz" i wydana w 1992 r. "Na południe od granicy, na zachód od słońca" ugruntowały jego pozycję jako pisarza i zapewniły mu sławę także na Zachodzie. Do tej pory napisał kilkanaście powieści i kilka zbiorów opowiadań. W Polsce w 2005 r. wydano aż pięć jego powieści, z których większość stała się bestsellerami.
Telewizyjnej adaptacji "Na południe od granicy..." podjął się Łukasz Barczyk, który mimo młodego wieku ma już na koncie wiele dokonań artystycznych i nagród, m.in. nagrodę za reżyserię na FPFF w Gdyni w 2000 r. za film telewizyjny "Patrzę na ciebie, Marysiu" czy nagrodę Prezesa Zarządu TVP S.A. na festiwalu w Gdyni oraz nagrodę specjalną jury i nagrodę FIPRESCI na MFF w Turynie za film "Przemiany". Dla Teatru TV Łukasz Barczyk wyreżyserował dotąd cztery spektakle: "Beztlenowce", "51 minut", "Fantom" i "Hamlet".
Jego "Na południe od granicy" to spektakl utrzymany w konwencji filmowej, wysmakowany plastycznie i opatrzony znakomitą ścieżką dźwiękową, w której pobrzmiewają motywy japońskie (ukłon w stronę autora powieści), a jako leitmotiv przewija się tytułowy utwór Jimmy'ego Kennedy i Michaela Carra oraz "Samba przed rozstaniem" do muzyki Badena Powella i z polskim tekstem Jonasza Kofty w wykonaniu Hanny Banaszak. Rozgrywająca się współcześnie historia to przejmująca, ale wolna od taniego sentymentalizmu opowieść o miłości, wierności, iluzjach i pragnieniach, o pożądaniu i poczuciu odpowiedzialności, konfrontacji wspomnień z teraźniejszością. Bohater, 35-letni mężczyzna rozdarty między miłością do żony i miłością do kobiety, którą kochał jeszcze w latach dzieciństwa, staje przed koniecznością dokonania dramatycznego wyboru.
Jakub i Ewa byli jedynakami, samotnymi, nieśmiałymi, zamkniętymi w sobie. Ona po przebytym polio utykała na nogę, ale on wydawał się tego nie dostrzegać. Godzinami rozmawiali, snuli wyobrażenia o przyszłości, słuchali płyt. Lubili zwłaszcza jedną melodię: "South of the Border". Kochali się pierwszym, jeszcze dziecięcym uczuciem. Z czasem ich drogi się rozeszły. Jakub zdobył wykształcenie, założył rodzinę, dochował się dwóch córek, a dzięki bogatemu teściowi stał się właścicielem eleganckiego baru z muzyką na żywo. Ale, choć z pozoru szczęśliwy, czuł wewnętrzną pustkę. Nie potrafił zapomnieć o Ewie. Kiedyś dostrzegł ją na ulicy, próbował śledzić. Żona - ładna i oddana - nie rozpalała w nim namiętności, jakie budziła tamta.
I nagle, po ok. 20 latach, Ewa znów pojawia się w jego uporządkowanym życiu: piękna, elegancka, kusząca, chociaż już inna niż kiedyś, jakby skrywała jakąś tajemnicę. Za sprawą chirurgów zniknęło nawet jej drobne kalectwo. Wypełnia myśli Jakuba, budzi pożądanie, ożywia marzenia. Stanowi obietnicę nowego życia: niezależnego, wolnego od rutyny i dyktatu wpływowego teścia. Tylko jak to powiedzieć zdesperowanej żonie, która domyśla się istnienia rywalki, jak wyjaśnić malutkim jeszcze córkom? Jakub wie, że kolejna szansa już się nie pojawi. Ale czy z poczuciem winy łatwiej żyć niż ze świadomością pustki i niedosytu? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NA POŁUDNIE OD GRANICY, NA ZACHÓD OD SŁOŃCA
Powieść
AutorHaruki Murakami
PrzekładAldona Możdżyńska

Varia
pokaż

2023.01.18 00:32:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.