Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UMARLI ZE SPOON RIVER

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2007. 01. 29
  • Barwny, 75 min

Puste hale, zrujnowane klatki schodowe, obnażone żebra żelbetonowych konstrukcji, pozbawione szyb okna... Zabudowania stoją pogrążone w całkowitej ciszy. Panuje całkowity bezruch. Dwóch elegancko odzianych mężczyzn wydaje się nie pasować do otoczenia. "Miasteczko opustoszałe, ludzi w nim nie ma? - zastanawia się jeden dżentelmen. - Ale jeśli się przyjrzeć... to są!" - zauważa po chwili. Istotnie, po dłuższej i dokładniejszej obserwacji powoli pojawiają się ludzkie sylwetki, zaś do uszu docierają strzępy prowadzonych przez nie rozmów. Wśród postaci jest czarnowłosa akordeonistka, śpiewająca o swej tajemnicy, ukrytej na zawsze pod kopcem ziemi. Starszy człowiek poprawia nerwowo krawat i wspomina swe ostatnie chwile, gdy z żalem uświadomił sobie niszczący efekt upływu czasu. Piękna dama - łowczyni fortun - przywołuje z przeszłości odległe wydarzenia, zamorskie podróże, kochanków. Są też inni: młoda aktorka, niedoszła gwiazda Broadwayu, sprzedawca ze sklepu żelaznego, duchowny, żołnierz. Każda z postaci ma swoją własną opowieść. Wspominają młodość, miłostki, pasje i ambicje, chwile szczęścia i czarnej rozpaczy, opłakują złamane życie. Wszystkich tych ludzi łączy to miejsce - opuszczone miasteczko Spoon River - oraz śmierć. Od dawna bowiem są martwi. Niektórzy zginęli tragicznie, w wypadkach, wojnach, z własnej ręki. Inni po prostu odeszli. Lecz niespokojne duchy nie zauważają, że nie żyją, nie przyjmując do wiadomości własnej śmierci.
Edgar Lee Masters, tworzący na przełomie XIX i XX wieku amerykański pisarz i poeta, jest przez niektórych nazywany "Balzakiem poezji". Jego "Antologia Spoon River" to dzieło bez precedensu w historii światowej literatury. W swoich wierszach Masters wskrzesił dawno umarłych mieszkańców zrujnowanego miasteczka. Każda z występujących w zbiorze postaci ma swoją własną historię. Ich opowieści wzajemnie zazębiają się i uzupełniają, każda niesie ze sobą jakąś uniwersalną prawdę.
Ponadczasowe przesłanie oraz niezwykła atmosfera świata wykreowanego przez Mastersa skusiły reżyserkę Joannę Ptaszyńską do podjęcia próby telewizyjnej adaptacji jego poezji. Z historii 244 bohaterów antologii Ptaszyńska wybrała kilkadziesiąt. Reżyserka zaprosiła na plan plejadę polskich aktorów. Jedną z ostatnich w życiu ról zagrał tu Leon Niemczyk. O oprawę muzyczną tego przejmującego i niepokojącego widowiska zadbał Sebastian Kondratowicz. Zdjęcia powstawały na terenie zlikwidowanej Huty "Kościuszko" w Chorzowie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
UMARLI ZE SPOON RIVER
Wiersze
AutorEdgar Lee Masters
PrzekładJan Prokop
PrzekładLeszek Elektorowicz
PrzekładMarek Skwarnicki
PrzekładMichał Sprusiński
PrzekładJerzy Niemojewski

Patrz także:
schowaj

2020.06.21 00:28:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor