Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WILKI W NOCY

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1997
 • Premiera:
  1998. 03. 02
 • Barwny, 72 min

Telewizyjna inscenizacja sztuki z tzw. kanonu małej klasyki polskiej. Wątek kryminalny, osnuty wokół procesu domniemanego zabójcy, stał się tylko tłem dla analizy psychologiczno - moralnych wyborów i postaw bohaterów. Na pierwszy plan wysuwa się ponadczasowy problem obłudnika, utwierdzającego wszystkich w przekonaniu o własnej nieskazitelności moralnej, hipokryty z równą łatwością oszukującego otoczenie i samego siebie, że nie ma sobie nic do zarzucenia.
Julia, młoda żona prokuratora, z przejęciem śledzi przebieg procesu Morwicza, oskarżonego o zamordowanie kupca Dylskiego. Osobnik ów, o którym niewiele wiadomo, już wcześniej utrzymywał kontakty z żoną ofiary i być może jest ojcem jej dziecka. Oskarżający w procesie mąż Julii, wybitny prawnik, potomek całej prawniczej dynastii, jest niemal pewien, że uzyska wyrok skazujący.
Zbiegiem okoliczności w ręce Wiktora trafia adresowany do Julii list, podpisany przez Jana Morwicza, z jego przyznaniem się do winy. Prokurator konfiskuje korespondencję jako dowód w sprawie, jego egzaltowana żona błaga, aby nie niszczył biedaka, który nie wiadomo dlaczego zaufał zupełnie nieznanej kobiecie.
Niespodziewanie Julię odwiedza przybyła wprost z Paryża Żaneta Dylska. Prosi o wyrobienie jej posłuchania u prokuratora, gdyż jest przekonana o niewinności Morwicza, szlachetnego szaleńca, który wydał ją bogato za mąż, by uchronić ją od nędzy, i zawsze opiekował się nią i jej córeczką. Nieoczekiwanie Wiktor zgadza się porozmawiać z piękną wdową. Pamięta czasy, gdy Żaneta nazywała się inaczej, przypomina też sobie doskonale tamtą noc, gdy wpadła do jego pokoju w domu na wsi twierdząc, że boi się wilków. Ona udawała, on był młody i naiwny, dał się nabrać, nie ma więc sobie nic do zarzucenia. Oczywiście, nie chciałby, żeby kobieta podała do publicznej wiadomości, kto jest ojcem jej córeczki, zwłaszcza, że ich prywatne sprawy nie mają nic wspólnego z procesem, który się toczy. Nieskazitelny prokurator raz po raz odgrywa komedię pozorów. Wybucha oburzeniem, że Żaneta porwała list z przyznaniem się Morwicza do winy, po chwili udaje przed własną żoną wspaniałomyślnego, kochającego męża, który z miłości do niej sprzeniewierzył się swoim niewzruszonym zasadom i własnoręcznie zniszczył obciążający dowód.
Po zakończeniu procesu Wiktor ma jeszcze jedną okazję, by udowodnić naiwnej małżonce swą wielkoduszność, zapraszając do ich wiejskiej rezydencji "kochankę mordercy" z dzieckiem. Jednak Julia nadal nie może zaznać spokoju, póki nie dowie się, dlaczego Morwicz napisał do niej tak dziwny list. Prosi Prezydenta sądu, darzącego ją od dawna skrywanym uczuciem, aby umożliwił jej spotkanie z mężczyzną, którego osobiście nigdy nie poznała. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WILKI W NOCY
Dramat
AutorTadeusz Rittner

Patrz także:
schowaj

 • 1962
  Spektakl telewizyjny / Tadeusz Rittner / Jerzy Antczak
 • 1983
  Spektakl telewizyjny / Tadeusz Rittner / Krzysztof Gordon
 • 1988
  Spektakl telewizyjny / Tadeusz Rittner / Andrzej Łapicki
2017.02.11 01:20:33
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych