Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIEDEM DALEKICH REJSÓW

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2001. 09. 24
  • Barwny, 81 min

Adaptacja mniej znanej powieści Leopolda Tyrmanda, po raz pierwszy wydanej w tłumaczeniu angielskim w roku 1959, w oryginale opublikowanej w Londynie dopiero w roku 1975. "Siedem dalekich rejsów" to kameralna opowieść o uczuciowym związku młodej dziewczyny i starszego od niej mężczyzny "po przejściach". Marcin Ziębiński - podobnie jak przed siedmiu laty w "Trzech szkicach miłosnych" - subtelnie ukazuje trudne narodziny miłości i obawę przed nią. Między obydwojgiem bohaterów toczy się gra, pełna wzajemnej fascynacji, ale i nieufności. On jest już człowiekiem dojrzałym, doświadczonym. Zdaje sobie sprawę, że to być może ostatnia szansa na zbudowanie trwałego związku z kobietą. Ona z początku nie potrafi docenić wagi jego uczucia. Znajomość traktuje w kategoriach powierzchownego flirtu, nad którym chce sprawować pełną kontrolę. Wraz z głębokim uczuciem doświadczy nieznanego wcześniej lęku, niepewności i cierpienia. Wiosna 1949 roku. Dziennikarz Jan Ronald Nowak przyjeżdża do Darłowa, niewielkiego portu nad Bałtykiem. Zamierza uciec na Zachód, a przy okazji przeszmuglować cenny tryptyk ołtarzowy, uznany za zaginiony. Musi się śpieszyć, albowiem władze komunistyczne niedługo wprowadzą dodatkowe kontrole na granicach, co może poważnie pokrzyżować jego drobiazgowo obmyślony plan. Na dworcu w Darłowie Nowak zwraca uwagę na piękną dziewczynę. Zaintrygowany nawiązuje z nią znajomość i namawia do zamieszkania w tym samym pensjonacie w sąsiednich pokojach. Próbuje uwieść Ewę, lecz ta się opiera. Ma narzeczonego w stolicy i nie chce go zdradzić. Z drugiej wszakże strony jest wyraźnie zainteresowana dopiero co poznanym adoratorem. Tymczasem emigracyjne plany Nowaka komplikują się. Wpływa na to nie tylko uczucie do Ewy, lecz także niejaki Leter, którego musi przyjąć na wspólnika. Dodatkowym problemem jest kapitan Ferdynand Stołyp, prywatnie kochanek żony Letera, a urzędowo lokalny przedstawiciel nowej władzy. Daje on Nowakowi do zrozumienia, że wie zarówno o jego planach, jak i o tym, że ma coś wspólnego z zaginięciem zabytkowego tryptyku z miejscowego kościoła. Leter naciska dziennikarza, by przyśpieszyć wyjazd. Nowak gra na czas. Chce namówić na ucieczkę Ewę. Poza tym odnawia mu się kontuzja, która poważnie utrudnia chodzenie. Ewa po długim wahaniu wreszcie ulega Nowakowi. Jednak jeszcze tego samego dnia postanawia wracać do Warszawy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SIEDEM DALEKICH REJSÓW
Powieść
AutorLeopold Tyrmand

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 00:31:59
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.