Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAŁY KSIĄŻĘ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 01. 18
  • 72 min

Poetycka, alegoryczna baśń niezmiennie pozostaje ukochaną lekturą kolejnych pokoleń czytelników. "Mały Książę" był jedyną książką dla dzieci w dorobku francuskiego pisarza. Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944), urodzony w arystokratycznej rodzinie, wychowywany przez uzdolnioną artystycznie matkę (ojca stracił wcześnie), wszechstronnie wykształcony, pasję swego życia odnalazł w lotnictwie. Ono też dało mu szczególną perspektywę widzenia świata - "z lotu ptaka". Zadebiutował powieścią "Poczta na Południe" (1928), sławę przyniósł mu "Nocny lot" (1931). Za "Ziemię ojczyznę ludzi" (1939) otrzymał Grand Prix du Roman de l'Academie Française. W czasie wojny powrócił do czynnej służby wojskowej. Po klęsce Francji wydał w Stanach Zjednoczonych "Pilota wojennego" (1942), "List do zakładnika" (1943) oraz "Małego Księcia" (1943). Nie dokończona powieść "Twierdza" (1948) ukazała się już po śmierci pisarza, który nie powrócił ze swego ostatniego lotu zwiadowczego. Swoim czytelnikom pozostawił jednoznaczne przesłanie - "Zwrócić ludziom sens duchowości i duchowe niepokoje..." Wrażliwy moralista, zdawał sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie rozwój cywilizacji, i wskazywał drogi wyjścia z kryzysu, wymagające od człowieka miłości i siły. Inscenizacja telewizyjna to autorska wersja Natalii Korynckiej-Gruz. "Jak zdobyć przyjaciela?" - pyta Mały Książę, błądząc z planety na planetę. Lecz pozostaje samotny aż do dnia, kiedy ukłucie jadowitego węża pozwoli mu ponownie odnaleźć Różę - jedyną, ukochaną, jego Różę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MAŁY KSIĄŻĘ
Powieść
AutorAntoine de Saint-Exupery

Patrz także:
schowaj

2020.01.29 00:10:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych