Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

YES, PANIE MCLUHAN

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    1999. 06. 14
  • 47 min

"Yes, panie McLuhan" to współczesna, przewrotna, pełna ironii komedia, rewidująca stereotypy w myśleniu o relacjach między Polakami i Amerykanami. W okresie PRL-u wyjazd do USA był marzeniem wielu rodaków, a roczny dochód ze zmywania garnków w podrzędnych barach Arkansas wystarczał na kilkuletni dostatek w Polsce. Za jeszcze większe szczęście uchodziło pozostanie w Stanach na stałe, nawet za cenę rezygnacji z aspiracji zawodowych, czy rozłąki z najbliższymi. Dla przeciętnego Amerykanina słowo "Polska" kojarzyło się zaś z dalekim, egzotycznym, katolickim krajem, leżącym gdzieś w pobliżu Rosji, zaludnionym biedotą, buntującą się przeciw komunizmowi i nie wylewającą za kołnierz oraz grasującymi tu i ówdzie białymi niedźwiedziami. Tak było jeszcze do niedawna. W ciągu ostatnich kilku lat niespodziewanie wiele się zmieniło. W ujęciu Elżbiety Fram dzisiejsi Amerykanie są często nie tylko gorzej wyedukowani niż Polacy, ale ustępują im także pod względem przebiegłości, sprytu, a nawet...statusu materialnego. To Polak może dziś nierzadko traktować przybysza zza oceanu protekcjonalnie, czy wręcz manipulować nim. To przedsiębiorczego, pozbawionego złudzeń Polaka stać, by nie wżenić się w rodzinę amerykańskich milionerów i nazwać kowboja zza oceanu mianem nieudacznika. To Polak wreszcie szybciej zrzucił z siebie balast stereotypów, Amerykanie zaś wciąż żyją mitami o własnej wyższości. Demaskując utarte mniemania na temat przedstawicieli obydwu nacji, Elżbieta Fram zabarwiła swą sztukę nutą feminizmu. Nie przypadkiem bowiem pewnego siebie, "supermęskiego" przybysza zza oceanu boleśnie sprowadzają na ziemię dwie kruche kobiety. Przy zaradnych, wykształconych, wręcz wyrachowanych niewiastach ukryty za ciemnymi okularami gość z Nebraski okazuje się ubogim, prowincjonalnym, trochę zagubionym chłopcem. Wanda odpowiada na ogłoszenie matrymonialne Amerykanina, zamieszczone w polskojęzycznej gazecie w USA. Czyni to nie tyle ze względów materialnych, raczej dla kaprysu. Chce bowiem mieć "amerykańskie papiery". Kandydat na męża, Patrick, przyjeżdża do Polski, by zweryfikować kandydatkę na żonę. Wymagania ma dość niecodzienne: oblubienica ma liczyć nie więcej niż 25 lat, nie posiadać wykształcenia i być dziewicą. Wanda, oględnie mówiąc, nie w pełni odpowiada tym warunkom. Od czego jednak umiejętność kamuflażu i inscenizacji? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
YES, PANIE MCLUHAN
AutorElżbieta Fram
2020.06.11 00:11:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor