Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRZY CYLINDRY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 60 min

Prezentacja współczesnej dramaturgii hiszpańskiej - rzecz z pogranicza poetyckiego surrealizmu. Akcja sztuki rozgrywa się w latach 20. w małym hiszpańskim miasteczku, w prowincjonalnym hotelu, gdzie pan Dionizy spędza wieczór kawalerski i ostatnią samotną noc. Pan Rosario, właściciel hoteliku, jest dla swoich gości jak ojciec - śpiewa im ballady, gdy nie mogą zasnąć, i gotów im nieba przychylić, bo przyjeżdżają tu różne biedactwa, artyści, urzędnicy, sieroty, ludzie samotni. Dionizy, poważnie myślący o życiu młody mężczyzna, zwierza się dobremu gospodarzowi z kłopotu. Już jutro poślubi prawdziwego anioła, a żaden z trzech cylindrów, które szykował na tę okazję, nie pasuje na niego... Po czułym ojcowskim pożegnaniu pan Rosario oddala się, a do pokoju wpada przypadkiem śliczna panienka. Paula jest jedną z pięciu girls, które jeżdżą po kraju z występami. Opiekuje się nimi Madam Olga, słynna kobieta z brodą. Dziewczyna chroni się w pokoju Dionizego, którego bierze za cyrkowego artystę iluzjonistę, przed wybuchami złości i zazdrości swego narzeczonego. Po chwili przybywa on sam, "od dawna, odkąd patrzy w lustro" ciemnoskóry Buby, później zjawia się piękna Funny, pozostałe tancerki, wreszcie cały korowód przedziwnych postaci. Nie proszeni goście tańczą, piją szampana przekomarzają się. Sprytna Funny wyłudza od zakochanego wojskowego kolejne medale, najbogatszy człowiek w okolicy obsypuje Paulę bezwartościowymi prezentami, pary wirują po pokoju, inni tkwią jak uśpieni w różnych kątach. Pan Rosario gra na kornecie, Dionizy śpi, a może śni to wszystko. Gdy budzi się ze straszliwym bólem głowy, czuje, że nigdy dotychczas nie był tak szczęśliwy. Nieoczekiwanie pojawia się człowiek z innej, przeraźliwie realnej rzeczywistości. Pan Sacramento, przyszły teść Dionizego, uprzedza, że po ślubie z jego córeczką będzie wiódł życie uporządkowane - o szóstej piętnaście pobudka, w pół do siódmej jajko sadzone na śniadanie, żadnych grymasów, żadnego kina, teatru, spacerów w deszcz, żadnej cyganerii. Nieszczęsny młodzieniec, który chciał się ożenić dlatego, że wszyscy się żenią, nagle uświadamia sobie, że na świecie istnieją kobiety takie jak Paula, fascynujące, nieobliczalne, szalone - i nieosiągalne. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TRZY CYLINDRY
AutorMiguel Mihura
PrzekładJoanna Karasek
2024.03.01 00:34:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.