Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZARY MOTYLA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 09. 12
  • Barwny, 40 min

Adaptacja żartobliwej sztuki Federica Garcii Lorki pod tytułem "Czary Motylkowej Panny". Tematem dramatu hiszpańskiego poety i dramaturga jest miłość, choć potraktowana nieco przewrotnie, bo przypisana do odrażającej społeczności karaluchów. Jerzy Krysiak wydobył z tekstu głęboko humanistyczne przesłanie, wedle którego piękno i wzniosłość mogą stać się udziałem również tych gorszych, wstrętnych, pogardzanych.
Karaluchy w "Czarach Motyla" kochają, cierpią, objawiają zdolność do poezji, rozpaczy i melancholii. Wiarygodności ich przeżyciom przydaje oryginalna scenografia i pastelowa, przykuwająca uwagę muzyka. Głównym bohaterem spektaklu jest Karaczanek - młody, "urodziwy" karaluch, obdarzony duszą poety. Wzdycha doń tęsknie Piękna Sylwia - najlepsza partia w okolicy. Cóż z tego, skoro serce Karaczanka pozostaje nieczułe. Widząc to, do akcji wkracza Donia Karaluszyna - matka niesfornego młodzieńca. Jednak nawet jej wysiłki na niewiele się zdają. Karaczanka bowiem o wiele bardziej niż zaloty Sylwii i perswazje matki interesuje tajemnicza Motyliczka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CZARY MOTYLKOWEJ PANNY
Dramat
AutorFederico Garcia Lorca
PrzekładZofia Szleyen
2017.12.20 23:37:35
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego