Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZŁOWIEK, KTÓRY BYŁ CZWARTKIEM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 12. 08
  • 82 min

Adaptacja słynnej powieści Gilberta K. Chestertona, zachowuje jej dwa podstawowe oblicza. Z jednej strony jest to komediowo opowiedziana historia o naczelnej radzie anarchistów, w której zasiadają - nic o sobie nie wiedząc - sami policjanci, co tworzy łańcuch groteskowych podejrzeń i denuncjacji. Z drugiej strony spektakl jest mistycyzującą opowieścią o pogoni za Absolutem. Zarazem jednak adaptacja Piotra Cieplaka bierze w nawias londyńskie realia powieści, konstruując akcję "szkatułkowo": umowny świat bohaterów zostaje zdemaskowany jako fragment studia z dekoracjami, zaś świat telewizji i fikcji staje się niespodziewanie odskocznią w nasyconą metafizyką przestrzeń natury (gonitwy bohaterów powieści po ulicach Londynu zostały w spektaklu zastąpione m.in. wędrówką po labiryncie wrocławskiego zoo). Sugestywną, całkowicie autorską wizję chestertonowskiej prozy ilustruje muzyka Orkiestry Kormorany. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CZŁOWIEK, KTÓRY BYŁ CZWARTKIEM
AutorGilbert Keith Chesterton
PrzekładMaria Skibniewska
2020.04.25 00:24:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski