Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IDIOTKA NA NIBY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 12. 12
  • 23 min

"Idiotka na niby" to przewrotna i pełna wdzięku komedia, ukazująca relatywność ludzkich ocen i nieprzewidywalność życia. Akcja sztuki toczy się współcześnie. Do szefa pewnego biura zgłasza się kobieta, szukająca posady sekretarki. W toku rozmowy okazuje się, że kandydatka nie posiada żadnych kwalifikacji, mało: jest wręcz nieprawdopodobnie głupia. Cóż jednak z tego, skoro potrafi wykorzystać miękkie serce swego interlokutora. Umiejętnie wzbudzając w nim litość sprawia, że biznesmen jest coraz mniej pewien, czy powinien wyrzucić swego gościa za drzwi. Za wyrozumiałość i wrażliwość spotka go jednak sroga kara... Tę samą scenę powtarzają dzieci. Gripari pokazuje w ten sposób, jak interpretują oni świat swoich rodziców. Wykorzystując dziecięcą spontaniczność i naturalność demaskuje sztuczność, obłudę i nieszczerość relacji między dorosłymi. Owa sztuczność dotyczy zresztą także samego teatru, który przecież - nomen omen - nosi miano sztuki. W spektaklu Witolda Adamka rozmowa szefa z kandydatką na sekretarkę nie stwarza iluzji rzeczywistości. Reżyser, wierny sugestiom autora, igra z przyzwyczajeniami widzów. Odważnie obnaża "niepoetyczne" kulisy przedstawienia: surowy "pejzaż" telewizyjnego studia; kamery; splątane kable; ekrany, na których można obejrzeć nakręcone przed chwilą sceny. Świetnie uwypukla zmiany w zachowaniu dorosłych aktorów. Jeszcze przed momentem "człowiek interesu" i "kandydatka na sekretarkę", teraz para przyjaciół żartobliwie komentująca pracę własną i swych dziecięcych "odpowiedników". Wrażenie sztuczności potęguje się. Widz traci pewność, czy "akcja" za kulisami spektaklu również nie jest rodzajem gry. Nawiązując do tytułu można rzec, że wszystko dzieje się tu na niby. Teatr jest udawaniem, życie jest udawaniem. A gdzie prawda? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
IDIOTKA NA NIBY
AutorPierre Gripari
PrzekładBarbara Grzegorzewska
2017.02.11 01:27:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman