Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZBRODNIA I KARA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1987. 04. 13
 • Barwny, 126 min

  Telewizyjna wersja spektaklu Starego Teatru w Krakowie z roku 1984.

Spektakl będący formalnie wzbogaconą wersją telewizyjną widowiska Teatru Starego w Krakowie. Jest to adaptacja pierwszej z wielkich powieści Fiodora Dostojewskiego, w której rozważania nad przykazaniem "nie zabijaj" ukazane są poprzez losy ubogiego studenta Raskolnikowa. Dając sobie prawo do umotywowanej zbrodni, zabija siekierą starą lichwiarkę, którą pogardza i uważa za przyczynę wszelkiego ludzkiego zła. Zabijając lichwiarkę, musi zabić jednak i jej niewinną siostrę. "Zbrodnia" przestaje być od tego momentu tak "uzasadniona" i usprawiedliwiona Pojawiają się wyrzuty sumienia. Raskolnikow, osaczony podwójnie - przez samego siebie i prowadzącego śledztwo - załamuje się i z potrzeby czysto mistycznego oczyszczenia, w pokorze i wyrzeczeniu przyznaje się do popełnienia zbrodni - mimo że przez bardzo długi czas wszystkiemu zaprzeczał.
W spektaklu udział wzięła plejada najlepszych polskich aktorów, a Jerzy Radziwiłowicz jako Raskolnikow i Jerzy Stuhr jako śledczy Porfiry Pietrowicz stanowią wspaniały aktorski duet, rozgrywający psychologiczną grę w winę i karę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZBRODNIA I KARA
Powieść
AutorFiodor Dostojewski

Patrz także:
schowaj

 • 1967
  Spektakl telewizyjny / Fiodor Dostojewski / Adam Hanuszkiewicz
 • 1971
  Spektakl telewizyjny / Jan Świderski
 • 1977
  Etiuda szkolna / Janusz Połom
 • 1980
  Spektakl telewizyjny / Fiodor Dostojewski / Andrzej Łapicki
 • 1989
  Spektakl telewizyjny / Fiodor Dostojewski / Marek Gaj
 • 1992
  Spektakl telewizyjny / Fiodor Dostojewski / Leszek Wosiewicz
 • 2000
  Film animowany / Piotr Dumała
2021.08.07 00:17:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl