Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOGA DLA JÓZEFA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    2000. 02. 14
  • 35 min

Opowieść o grupie wiejskich urwisów, którym życie upływa na psotach. Dopiero tragiczne wydarzenia, których powodem jest ich bezmyślność, powodują przyśpieszone dorastanie chłopców. Historia zaczyna się jak emocjonujący kryminał. Z konwoju ucieka więzień. Zdobytą bronią terroryzuje mieszkającego na odludziu mężczyznę i przypadkowo napotkanego chłopca. Na poszukiwanie małego Jędrka, który w ślad za starszymi kolegami wymknął się w góry i długo nie wraca, wyrusza obława. Migające w lesie światła pochodni i głośne nawoływanie elektryzują zbiega. Uzbrojony mężczyzna wraz z małym zakładnikiem ucieka w góry. Gdy ojciec Jędrka zachodzi do chaty Józefa w poszukiwaniu syna, stary nie zdradza, że chłopiec tu był. Mężczyźni z wioski wyczuwają, że coś przed nimi ukrywa, z daleka obserwują przez lornetkę jego poczynania. Józef sobie znanymi ścieżkami przemierza las, zaskakuje mozolnie wspinającego się więźnia. Każe mu uwolnić uprowadzonego chłopca, grożąc przestępcy siekierą. Zdesperowany uciekinier rzuca się na Józefa i ciężko go rani, ale wkrótce dopada go obława. Józef trafia do szpitala. Przypadkiem słyszy rozmowę lekarzy i strzępy strasznych słów: zgorzel gazowa, amputacja konieczna... Listownie powiadamia o wszystkim swoich małych przyjaciół. Banda urwisów podstępem uprowadza mężczyznę ze szpitala - i wtedy zaczynają się nowe kłopoty. Zawsze małomówny Józef nie chce nikogo widzieć, zamyka się w domu. Z zabitych deskami drzwi sterczy tylko lufa karabinu i czasami pada strzał, gdy gospodarz jest już bardzo zniecierpliwiony. A pod jego chałupą przetacza się cała procesja osób, prośbą i groźbą nawołujących o opamiętanie i rozsądek - policjant, ksiądz, lekarz, sąsiedzi... Józef cierpi w samotności, aż do utraty przytomności. Zostaje odwieziony do szpitala, podłączony do aparatury ratującej życie. Chłopcy w milczeniu obserwują pulsujący na ekranie punkcik. Dopiero teraz zaczynają dostrzegać powagę sytuacji. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NOGA DLA JÓZEFA
AutorJan Jakub Kolski
2023.01.18 00:15:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.