Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOWE SZATY CESARZA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 01. 30
  • Barwny, 28 min

Historia na motywach znanej baśni Andersena "Nowe szaty cesarza". W adaptacji Andrzeja Domalika wędrowni oszuści udający krawców są w głębi duszy artystami, którzy - choć nie gardzą pieniędzmi - przede wszystkim kochają sztukę, zabawę, grę, manipulację. Z łatwością udaje im się ośmieszyć próżność, głupotę i tchórzostwo dworaków, a także samego cesarza. Puentą są słowa małego chłopca obnażające oczywistą prawdę: cesarz jest nagi. Całość jest okraszona piosenkami z muzyką Grzegorza Turnaua.
Albin i Balbin, dwaj komedianci, naprawiacze świata, jak przedstawiają siebie w piosence, chcą dostać się na dwór Cesarza, który słynie z tego, że on sam i całe jego otoczenie interesuje się wyłącznie strojami. Wtargnięcie zabawnych, niemal identycznych postaci na cesarskie pokoje, gdzie trwa nieustanna rewia mody, budzi lekką konsternację. "Krawcy o międzynarodowej renomie" przedstawiają Cesarzowi niezwykłą ofertę: mogą wykonać specjalnie dla niego szatę, jakiej jeszcze nie było, z materii, która będzie niewidoczna dla głupców nie nadających się do sprawowania żadnych urzędów. Żywo zainteresowany monarcha od ręki wypisuje czek. Artyści, dla których zawsze najważniejsza jest zaliczka, żwawo przystępują do pracy. Obok pustych krosien wyśpiewują pieśni ilustrujące ich życiowe credo - świat teatrem jest, aktorami ludzie; nie wiesz, z kim masz do czynienia - kostium, szminka ciągle nas odmienia... Gdy wysłannicy Cesarza, Minister, a potem Kanclerz, przybywają sprawdzić postępy prac, Albin i Balbin z radością odgrywają swoją komedię, zmuszając obu mężów stanu do wyznania, iż poraziło ich piękno oglądanej właśnie tkaniny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NOWE SZATY CESARZA
AutorHans Christian Andersen
PrzekładStefania Beylin
2021.07.06 00:14:01
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski