Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Aleksander Marten

 

  • 1898. 11. 13
    Data urodzenia
    Łódź
  • 1942
    Data śmierci

Właśc. Marek Tennenbaum.
Reżyser, aktor. Mając 15 lat wyjechał z Łodzi do Niemiec. Jako aktor debiutował ok. 1917 roku w teatrze w Halle. W 1923 (?) ukończył kierowaną przez M. Reinhardta szkołę teatralną przy Deutsches Theater w Berlinie. W następnych latach występował w zespołach objazdowych na różnych scenach niemieckich, m. in. w Berlinie, Hannowerze, Stuttgarcie i w wiedeńskim Volkstheater. W czasie swej kariery teatralnej stworzył kilka wybitnych kreacji. W połowie lat 30. zajął się reżyserią filmową. Zadebiutował krótkim filmem dokumentalnym o Bielsku (1935). Zmuszony przez niemieckich faszystów musiał odejść z teatru w Bielsku i przeniósł się do Warszawy. Tu kontynuował działalność reżyserską. Był autorem filmów polskich w jęz. jidysz. Odniósł sukces, założył własny ośrodek produkcyjny "Alma-Film". Dalsze plany przekreśliła wojna. Nie są znane bliżej losy Martena, wiadomo tylko, że był ofiarą Holocaustu. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.12.15 01:38:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego