Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Halina Łuszczewska

 

 • 1895. 12. 30
  Data urodzenia
  Żytomierz
 • 1970. 11. 17
  Data śmierci
  Skolimów; pochowana na cmentarzu parafialnym w Skolimowie

Aktorka, reżyser teatralny, dyrektor teatru. W latach 1913-14 studiowała w Klasie Dramatycznej przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym (studia przerwała). W latach 1914-18 występowała w Teatrze Polskim w Kijowie. Po powrocie do kraju występowała m. in. w Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy i Gdyni. W latach 1929-39 mieszkała w Gdyni, współpracowała wtedy z Polskim Białym Krzyżem, prowadziła szkolenia teatralne działaczy oświatowych, była instruktorem oświaty Okręgu Morskiego w Gdyni; za działalność tą została odznaczona Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury. W czasie wojny brała udział w walce podziemnej, po aresztowaniu była więźniarką Pawiaka i obozu w Ravensbruck. Od 1945 pracowała w Gdańsku jako bibliotekarka. Zorganizowała zespół recytatorski, który w 1946 przekształcił się w amatorski Gdański Zespół Artystyczny. Od 1948 występowała w Teatrze Miejskim w Gnieźnie, była także jego dyrektorem i reżyserem (do 1952). W latach 1952-54 była aktorką Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, 1954-57 Teatru im. Osterwy w Lublinie. W 1957 powróciła do Gniezna, gdzie występowała do przejścia na emeryturę w 1965 roku. W 1966 zamieszkała w Schronisku Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Występowała też pod panieńskim nazwiskiem Sokołowska.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1966
  Film fabularny
  Obsada aktorska (krawcowa)
 • 1963
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Bejcowa)
2019.12.24 00:49:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency