Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Klemens Roman

Klemens Roman
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

 

 • 1882. 10. 17
  Data urodzenia
  Rudki k. Lwowa
 • 1967. 01. 22
  Data śmierci
  Skolimów k. Warszawy

Właściwie: Klemens Kriżek lub Krziżek.
Aktor. Sztuki aktorskiej uczył się we Lwowie u S. Konopki, występować zaczął w 1901. Przez wiele lat występował w niezliczonej ilości teatrów objazdowych i w stałych teatrach m. in. w Warszawie, Łodzi, Łucku i Lwowie. Okres okupacji spędził w Warszawie, pracował w kuchni koleżeńskiej ZASP-u. W latach 1945-48 występował w Teatrze Miejskim w Białymstoku, w sezonie 1948/49 w Teatrze Powszechnym w Warszawie, 1949/50 w Teatrach Dramatycznych w Szczecinie, w 1950-52 w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, 1953-57 w Teatrze Ziemi Rzeszowskiej, 1957-62 w Teatrze Ziemi Krakowskiej im. Solskiego w Tarnowie. W 1962 zamieszkał w Schronisku Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Napisał niepublikowane wspomnienia "Kartki z pamiętnika aktora".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1963
  Film fabularny
  Obsada aktorska
 • 1959
  Film fabularny
  Obsada aktorska (ksiądz kanonik; nie występuje w napisach)
 • 1951
  Film fabularny
  Obsada aktorska (gość wiedeński; nie występuje w napisach)
2022.02.08 00:41:27
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency