Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jerzy Dargiel

Jerzy Dargiel

 
zwiń

 • 1917. 07. 14
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1939
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Wydział Sztuki Aktorskiej PIST-u w Warszawie
 • 1952
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Wydział Reżyserii PWST w Warszawie
 • 1964
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1973. 08. 21
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Aktor, reżyser, dyrektor teatru. W latach 1936-37 brał udział w pracach Teatru Szkolnego przy Instytucie Reduty. W latach 1940-42 studiował na wydziale nauczycielskim i wokalistyki tajnego konserwatorium warszawskiego. Później pracował jako nauczyciel śpiewu w szkołach i w Dziale Opieki nad Dziećmi RGO. Równocześnie uczestniczył w walce podziemnej; działał w tajnym harcerstwie - Szarych Szeregach. Ukończył Szkołę Podchorążych i jako podporucznik AK brał udział w powstaniu warszawskim. W 1943-45 w prasie podziemnej publikował wiersze i teksty piosenek. W sezonie 1945/46 należał do zespołu Miejskich Teatrów Dramatycznych w Warszawie. W latach 1946-49 występował w Teatrze Dzieci Warszawy. W latach 1950-73 był dyrektorem, kierownikiem artystycznym, reżyserem i aktorem Teatru Lalki i Aktora Baj w Warszawie. Był zasłużonym działaczem społecznym, członkiem Komendy Głównej ZHP, propagatorem amatorskiego ruchu lalkarskiego. Komponował i pisał teksty wielu piosenek harcerskich.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Współpraca reżyserska
  schowaj

 • 1970
  Film dokumentalny
  Współpraca reżyserska
 • Obsada aktorska
  schowaj

 • 1961
  Film fabularny
  Obsada aktorska (członek oddziału "Bira" na spotkaniu z Żubrydem)
 • 1953
  Film fabularny
  Obsada aktorska (sierżant Motowiłło, nauczyciel walki na bagnety)
 • 1953
  Film fabularny
  Obsada aktorska (adiutant premiera Sławoj-Składkowskiego)
2020.03.30 00:46:59
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski