Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Natan Gross

Również jako: Franciszek Grymek (pseud.)

 

 • 1919. 11. 16
  Data urodzenia
  Kraków
 • 2005. 10. 05
  Data śmierci
  Tel Aviv; Izrael

Reżyser filmowy, pisarz i dziennikarz publikujący w języku polskim i hebrajskim. W 1938 zdał egzamin dojrzałości w krakowskim Liceum Hebrajskim. Okupację hitlerowską przeżył w getcie krakowskim i na "aryjskich papierach". Po ukończeniu Kursu Przeszkolenia Filmowego złożył egzamin dyplomowy w 1946 roku. W 1946 oddelegowany do Łodzi jako asystent przy filmie "Dwie godziny". Następnie zaangażowany do stworzonej w owym czasie kooperatywy filmów żydowskich "Kinor" z producentem Saulem Goskindem na czele, gdzie zrealizował kilka filmów dokumentalnych. W 1950 wyjechał do Izraela, gdzie zajmował się realizacją filmów dokumentalnych oraz wyreżyserował swój jedyny pełnometrażowy film fabularny "Piwnica", który w 1964 otrzymał nagrodę na festiwalu w Berlinie. Autor wydanej w roku 2002 w Polsce monografii "Film żydowski w Polsce".

Brat reżysera filmów animowanych Yorama Grossa.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Asystent reżysera
  schowaj

 • 1946
  Film fabularny
  Asystent reżysera (nie występuje w napisach)
 • Bohater
  schowaj

 • 2001
  Film dokumentalny
  Bohater
2020.05.20 02:13:00
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl