Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Andrzej Skubisz

Andrzej Skubisz
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

 
zwiń

 • 1914. 09. 22
  Data urodzenia
  Gyor na Węgrzech
 • 1953
  Egzamin eksternistyczny
  aktorski
 • 1978. 06. 04
  Data śmierci
  Barczewo k. Olsztyna

Aktor, śpiewak. Ukończył szkołę oficerską w Ostrowi Mazowieckiej. Od 1938 służył w I Pułku Strzelców Podhalańskich. Po kampanii wrześniowej trafił do niewoli, w 1940-45 był w oflagu w Murnau, debiutował tam i następnie występował w teatrze obozowym. Po wyzwoleniu występował w Teatrze Objazdowym objeżdżającym skupiska Polaków w Niemczech, potem wszedł do zespołu Teatru Ludowego im. Bogusławskiego pod dyrekcją Leona Schillera w Lingen. W latach 1946-47 był aktorem i reżyserem Teatru Groteska w Krakowie. Równocześnie uczył się śpiewu u Ady Sari. W sezonie 1947/48 występował w Teatrze Lalki i Aktora we Wrocławiu, w sezonie 1948/49 w tamtejszych Teatrach Dramatycznych i w Operze Dolnośląskiej. W latach 1949-54 był aktorem w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Później występował w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (1954-62) i ponownie w teatrze olsztyńskim (od 1962 do końca życia, mimo przejścia na emeryturę w 1976.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2022.01.23 00:35:51
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl