2024
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") "Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Artur Paczesny
2024
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") Nagroda Dziennikarzy
2024
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") Nagroda Główna "Jańcio Wodnik" za najlepszy film fabularny
2024
Wrocław (Festiwal Reżyserii Filmowej) Złoty Dzik, nagrodę otrzymał/a
Grzegorz Dębowski
2024
2024
2024
2024
2023
Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP) w kategorii: film polski
2023
Warszawa (Warszawski Festiwal Filmowy) Wyróżnienie w konkursie "Creme de la Creme"; za "pełną empatii opowieść o losie osiłka w świecie ludzi, która uczy nas szacunku dla innych istot, naszych współlokatorów na ziemi"
2023
Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej) nominacja w kategorii: Międzynarodowy film fabularny
2023
Nagroda Gildii Scenarzystów Filmowych Nominacja, nagrodę otrzymał/a
Ewa Piaskowska
2023
Nagroda Gildii Scenarzystów Filmowych Nominacja, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Skolimowski
2023
Nagroda Gildii Scenarzystów Filmowych Nominacja, nagrodę otrzymał/a
Marek Baranowski
2023
Nagroda PSC (Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) Nominacja, nagrodę otrzymał/a
Michał Dymek
2023
Golden Reel Award (Nagroda Motion Picture Sound Editors)
nominacja w kategorii: dźwięk w filmie nieanglojęzycznym, nagrodę otrzymał/a
Radosław Ochnio
2023
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych
2023
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film, nagrodę otrzymał/a
Grzegorz Dębowski
2023
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Agnieszka Kwietniewska
2023
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za główną rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Artur Paczesny
2023
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Grzegorz Dębowski
2023
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Złoty Pazur za film w kategorii: Inne Spojrzenie
2023
Cezar (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej) nominacja w kategorii: Najlepszy film zagraniczny
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2023
2022
Valladolid (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Skolimowski
2022
Nagroda Los Angeles Film Critics Association
w kategorii: Najlepsze zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Michał Dymek
2022
Nagroda Los Angeles Film Critics Association w kategorii: Najlepszy film obcojęzyczny
2022
Nagroda New York Film Critics Circle w kategorii: Najlepszy film międzynarodowy
2022
Gniezno (Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych "Offeliada") Nagroda Studia Fotostube za najlepsze zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Wojciech Staroń
2022
Europejska Nagroda Filmowa (dawniej "Felix") Nagroda w kategorii: Najlepszy kompozytor, nagrodę otrzymał/a
Paweł Mykietyn
2022
Europejska Nagroda Filmowa (dawniej "Felix") Nominacja
w kategorii: Najlepszy reżyser, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Skolimowski
2022
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) Nagroda Krytyków Chicagowskich
2022
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) Nagroda Specjalna Jury
2022
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) Nagroda za muzykę, nagrodę otrzymał/a
Paweł Mykietyn
2022
Cannes (MFF) Cannes Soundtrack Award, nagrodę otrzymał/a
Paweł Mykietyn
2022
Cannes (MFF) Nagroda Jury
2021
Toronto (Shorts That Are Not Pants Film Festival) Nagroda dla najleszej fabuły
2021
Park City (Slamdance Film Festival) AGBO Fellowship, nagrodę otrzymał/a
Agnieszka Polska
2021
Opole (Festiwal Filmowy "Opolskie Lamy") Wyróżnienie w Konkursie Filmów Fabularnych
2021
2021
2021
2021
Londyn (Short Focus Film Festival – Frame Light) Nagroda Gold Frame
2021
Kraków (Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego "Off Camera") Nagroda Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych
za najlepszy debiut producencki
uzasadnienie: "Marta Habior z sukcesem wyprodukowała film podejmujący fundamentalne tematy współczesności, będący ważnym europejskim głosem w dyskusji o wolności. Sprostała wyzwaniu na poziomie doświadczonych producentów, angażując twórców najwyższego formatu, międzynarodową obsadę i realizując zdjęcia za granicą. "Słodki Koniec Dnia" stał się wizytówką polskiej kinematografii.", nagrodę otrzymał/a
Marta Habior
2020
Wrocław (Long Story Short Film Festival) Nagroda Publiczności
2020
Nowy Jork (Fusion Film Festival) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Wojciech Staroń
2020
Moskwa (Festiwal Filmów Polskich "Wisła") II Nagroda za „radykalne przeciwstawienie się oczekiwaniom i wyzwaniom multikulturalizmu”
2020
Bytom (Bytom Film Festiwal) Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego
2020
2020
2019
Zielona Góra (Kozzi Film Festiwal) Wyróżnienie Jury Młodych
2019
Toronto (Festiwal Polskich Filmów "Ekran") Nagroda za kobiecą rolę drugoplanową, nagrodę otrzymał/a
Katarzyna Smutniak
2019
Park City (Sundance Film Festival) Nagroda Specjalna Jury
za rolę, nagrodę otrzymał/a
Krystyna Janda
2019
Łódź (Festiwal "Kamera Akcja") Nagroda dla najlepszej etiudy
2019
Kraków (Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego "Off Camera") Nagroda Główna w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych
2019
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda Canal+ w postaci zakupu licencji przez kanał filmowy AleKino+
2018
Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP) w kategorii: film polski
2018
Warszawa (Teatroteka Fest) Nagroda Dziennikarzy
2018
Warszawa (Teatroteka Fest) Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne
za "muzykę doskonale wpisującą się w zróżnicowany charakter i konwencję opowieści", nagrodę otrzymał/a
Agata Kurzyk
2018
Warszawa (Teatroteka Fest) Nagroda za pierwszoplanową rolę męską
za " subtelny i wzruszający portret marzyciela-porywacza", nagrodę otrzymał/a
Andrzej Mastalerz
2018
Warszawa (Teatroteka Fest) Nagroda za reżyserię
za "poczucie humoru, wyobraźnię i dobór nieoczywistych środków artystycznych", nagrodę otrzymał/a
Michał Szcześniak
2018
Warszawa (Teatroteka Fest) Nagroda za scenografię
za "eklektyzm, swobodę, wyobraźnię, a jednocześnie dyscyplinę formalną", nagrodę otrzymał/a
Anna Wunderlich
2018
Warszawa (Teatroteka Fest) Nagroda za tekst dramatyczny
za " inteligentną, błyskotliwą komedię liryczną", nagrodę otrzymał/a
Robert Urbański
2018
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Jury Młodzieżowego za "doskonale opowiedzianą, pełną subtelności i osadzoną blisko współczesnej rzeczywistości historię"
2018
2018
2018
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Brązowe Grono
2018
Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich) Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu, nagrodę otrzymał/a
Stanisław Cywka
2018
Kraków (Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego "Off Camera") Nagroda dla najlepszej aktorki w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych, nagrodę otrzymał/a
Marta Nieradkiewicz
2018
Katowice (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje")
Nagroda dla najlepszego konkursowego spektaklu telewizyjnego, nagrodę otrzymał/a
Michał Szcześniak
2018
2018
2017
Sztokholm (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Stockholm Impact Award
2017
Paryż (Festiwal "KinoPolska") Nagroda Główna
2017
2017
2017
2017
2017
2017
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za muzykę
za "komplementarną opowieść muzyczną o losach bohaterów filmu", nagrodę otrzymał/a
Bartłomiej Gliniak
2017
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za zdjęcia
za "wykreowanie przy pomocy barwy, ruchu kamery i światła sugestywnych przejść pomiędzy alternatywnymi światami", nagrodę otrzymał/a
Adam Palenta
2017
Jaipur (Jaipur International Film Festival) Nagroda dla najlepszego filmu europejskiego
2017
Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego) Nagroda aktorska, nagrodę otrzymał/a
Marta Nieradkiewicz
2017
Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego) Nagroda FIPRESCI
2017
Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego) Nagroda Główna
2017
Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego) Nagroda Jury Ekumenicznego
2017
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) Nagroda Krytyków Chicagowskich
2017
2016
Żytawa (Nyski Festiwal Filmowy) Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego za "konsekwentną wizję, która porusza temat historyczny bez kompromisu i pokazuje intensywne relacje międzyludzkie – aktualne wtedy i dzisiaj"
2016
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") "Jańcio Wodnik" za najlepszy długometrażowy film dokumentalny
2016
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") "Jańcio Wodnik" za największe odkrycie festiwalu, nagrodę otrzymał/a
Marianna Klapczyńska
2016
Tirana (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Dziennikarzy za "ciekawe ujęcie tematu oraz bardzo interesujące rozwiązania"
2016
Tel Awiw (Festiwal Filmowy "DocAviv") "Fedora", Wyróżnienie krytyków filmowych
2016
Tel Awiw (Festiwal Filmowy "DocAviv") Nagroda dla najlepszego filmu
2016
Petersburg (Międzynarodowy Festiwal Filmów LGBT ""Obok siebie") Nagroda Dziennikarzy
2016
Paszport "Polityki" (nagroda kulturalna tygodnika "Polityka") Nominacja
w kategorii: Film, nagrodę otrzymał/a
Karolina Bielawska
2016
2016
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za scenariusz
za "poruszający opis dramatu rozgrywającego się w scenerii II wojny światowej", nagrodę otrzymał/a
Piotr Chrzan
2016
Kijów (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka "Docudays UA") Nagroda Główna w konkursie Docu/Right
2016
Gdynia (Festiwal Filmowy) Nagroda Jury Młodych
2016
Gdańsk (Gdańsk DocFilm Festival "Godność i Praca") Nagroda Publiczności
2016
Durham (Full Frame Documentary Film Festival) The Charles E. Guggenheim Emerging Artist Award
2016
Barcelona (International Documentary Film Festival) Nagroda za najlepszy film debiutującej reżyserki
2015
Warszawa (Festiwal Filmów Edukacyjnych "Edukino") Złoty Kopernik w kategorii: Wielcy Polacy
2015
Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS "Prawa Człowieka w Filmie") Nagroda Publiczności
2015
Warszawa (Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej) Grand Prix "Kamera Dawida"
2015
Warszawa (Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej) Nagroda w kategorii: Najlepsza aktorka, nagrodę otrzymał/a
Dorota Kuduk
2015
Warszawa (Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej) Nagroda w kategorii: Najlepsza muzyka i dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Franciszek Kozłowski
2015
Warszawa (Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej) Nagroda w kategorii: Najlepszy scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Piotr Chrzan
2015
Petersburg (Festiwal Filmów Krótkich, Dokumentalnych i Animowanych "Message To Man") Grand Prix
2015
Petersburg (Festiwal Filmów Krótkich, Dokumentalnych i Animowanych "Message To Man") Nagroda Dziennikarzy
2015
Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu") Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich
2015
Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich) Nagroda "Hollywood Eagle Documentary Award"
2015
Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda "Premio Zonta Club"
2015
Lizbona (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Queer Lisboa") Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
2015
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski) Nagroda dla najlepszego producenta, nagrodę otrzymał/a
Zbigniew Domagalski
2015
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski) Nagroda im. Macieja Szumowskiego za "poruszenie istotnego tematu szacunku człowieka dla człowieka"
2015
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny) Złoty Róg dla najlepszego filmu dokumentalnego za "poruszający, złożony, namalowany z odpowiednią wrażliwością i przy użyciu właściwych środków portret bohaterki, która z odwagą dąży do osiągnięcia harmonii z własną tożsamością. Fakt, że film powstał właśnie teraz dodaje otuchy. Przekonująca koncepcja kinematograficzna sprawia, że trudne doświadczenia są zrozumiałe w intymnym i uniwersalnym wymiarze. Ukazanie bohaterki na drodze ku zmianie płci w kulturze określonej dualistycznym myśleniem i jej przemiany z głowy rodziny w samodzielną i dumną kobietę rzuca analityczne światło na nasze społeczeństwo i odkrywa niezwykłą siłę wewnętrzną bohaterki"
2015
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy) Nagroda Publiczności
2015
Ińsko (Ińskie Lato Filmowe) "Złota Rybka" dla najlepszego filmu polskiego
2015
Gliwice (Festiwal Filmowy "Drzwi") Srebrna Framuga dla najlepszego niezależnego filmu dokumentalnego
2015
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) Nagroda Krytyków Chicagowskich
2014
Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych) "Złota Szabla" w kategorii filmu dokumentalnego
2014
Warszawa (Najlepsze Niezależne Filmy Świata "Grand Off") Nagroda dla najlepszej aktorki, nagrodę otrzymał/a
Kinga Preis
2014
2014
2014
2014
Montreal (Festival du Nouveau Cinema) Nagroda FNC Lab dla filmu pełnometrażowego
2014
Katowice (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Ars Independent") "Czarny Koń" za "mocny portret wyalienowanego społeczeństwa, uderzającą i czystą estetykę, wyraziste posługiwanie się montażem i mise-en-scene oraz za gotowość do konfrontacji z publicznością"
2014
Jelenia Góra (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Zoom-Zbliżenia") Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego
2014
Drvengrad (Küstendorf International Film & Music Festival) Silver Egg Award
2014
Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny") II Nagroda w kategorii: Film fabularny i dokument fabularyzowany
2014
Bratysława (FebioFest) Nagroda Publiczności
2013
Radom (Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato") Nagroda Publiczności
2013
Radom (Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato") Nagroda Specjalna dla najlepszego filmu fabularnego
2013
Opole (Festiwal Filmowy "Opolskie Lamy") Nagroda Publiczności
2013
2013
Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich) Nagroda "Bridging The Borders Award"
2013
Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich) Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu, nagrodę otrzymał/a
Julia Kolberger
2013
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za krótkometrażowy film fabularny za "świadomy warsztat i spójność konwencji w trudnej formie komediodramatu"
2013
Kazimierz Dolny (Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi") Nagroda Główna w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych
2013
Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival) Nagroda Specjalna Jury (w Konkursie Młodego Kina) za "perfekcję realizacyjną i umiejętność opowiadania o trudnych sytuacjach życiowych w sposób czuły, zabawny i prawdziwy"
2013
Białystok (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "żubrOFFka") Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego "za dobrze skrojony, zabawny i słodkogorzki portret rodziny, który urzeka od początku do końca"
2012
Drezno (Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Wyróżnienie Specjalne
2011
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Specjalna Jury
2011
Nowy Jork (The New York Polish Film Festival) Nagroda "Ponad Granicami" im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego filmu krótkometrażowego
2011
2011
2011
Lublin (Festiwal "Złote Mrówkojady") Nagroda dla najlepszego filmu festiwalu
2011
2010
Wrocław (Festiwal "Najnowsze Kino Polskie") II Nagroda
2010
Warszawa (Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi "Łodzią po Wiśle") III Nagroda
2010
Łódź (Targowa Film Street Festival - Konkurs etiud studenckich) Wyróżnienie
2010
Kazimierz Dolny (Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi") Wyróżnienie w Niezależnym Konkursie Szkolnych i Amatorskich Etiud Krótkometr.
za fenomenalny popis aktorski, nagrodę otrzymał/a
Julia Kijowska
2010
Kazimierz Dolny (Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi") Wyróżnienie w Niezależnym Konkursie Szkolnych i Amatorskich Etiud Krótkometr.
za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Jakub Giza
2010
Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival) Nagroda Specjalna w konkursie "Młode Kino Polskie" za "osobisty ton i wnikliwą analizę relacji rodzinnych"
2010
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna w Konkursie Kina Niezależnego za "dbałość o oryginalną formę i umiejętne połączenie dystansu do opowieści z powagą tematu"
2010
Częstochowa (do roku 2014 Rzeszów) (Festiwal Filmów Optymistycznych "Multimedia Happy End") Grand Prix "Złota Ryba"
2010
Bydgoszcz (od roku 2010; w latach 1993-99 Toruń; w latach 2000-09 Łódź) (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage") "Złota Kijanka" w Konkursie Etiud Studenckich
pełna nazwa festiwalu: Międzynarodowy Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage", nagrodę otrzymał/a
Jakub Giza
2009
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") "Jańcio Wodnik" za muzykę, nagrodę otrzymał/a
Michał Lorenc
2009
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") "Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Artur Steranko
2009
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") "Jańcio Wodnik" za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Adam Sikora
2009
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") Nagroda Dziennikarzy
2009
Świdnica (Festiwal Reżyserii Filmowej) Złoty Dzik, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Skolimowski
2009
Nowy Jork (The New York Polish Film Festival) Nagroda "Ponad Granicami" im. Krzysztofa Kieślowskiego
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2009
2008
Tokio (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Specjalna Jury
2008
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą za "przewrotną opowieść o miłości, w urzekającej formie filmowej"
2008
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Frederic De Ravignan
2008
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Philippe Lauliac
2008
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Gerard Rousseau
2008
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Marek Zawierucha
2008
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wyróżnienie Jury