Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Betty Amann

Betty Amann

 

  • 1905. 03. 10
    Data urodzenia
    Primasens (Bawaria)
  • 1990. 08. 03
    Data śmierci
    Westport (Connectitut, USA)

Właśc. Elisabeth Amann. Urodzona z mieszanego amerykańsko-niemieckiego małżeństwa. W wieku 6 lat wyjechała do Stanów Zjednoczonych, wraz z rodzicami osiedliła sie w Nowym Jorku, gdzie studiowała pedagogikę i malarstwo. Zaczęła występować w małych rolach w May Palace Theatre. W filmie zadebiutowała w 1926 r. W 1928 r. powróciła do Europy i odniosła wielkie sukcesy w wybitnych filmach niemieckich. Jej ostatnim filmem niemym był film Waszyńskiego. Grała później znów w produkcjach niemieckich i angielskich. W 1934 r. wyjechała do USA, gdzie do 1943 r. wystąpiła jeszcze w dwóch filmach, po czym zrezygnowała z dalszej pracy aktorskiej. Amatorsko zajęła sie komponowaniem. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K. "Pleograf", 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.06.12 01:44:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego