Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Marian Kołodziej

Również jako: Marian Lekcicki (pseud.)

Marian Kołodziej

 
zwiń

 • 1921. 12. 06
  Data urodzenia
  Raszków; podawane są też inne daty
 • 1951. 02. 10
  Debiut teatralny
  scenograficzny
 • 1957
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1967
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1977
  Odznaczenie
  odznaka "Zasłużony Działacz Kultury"
 • 1996
  Nagroda
  Główna Nagroda Wojewody oraz nagroda prezydenta miasta Gdańska za całokształt twórczości
 • 1997
  Nagroda
  otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska (12.12)
 • 2000
  Nagroda
  Pomorska Nagroda Artystyczna przyznana przez władze wojewódzkie
 • 2006
  Odznaczenie
  Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
 • 2009. 10. 13
  Data śmierci
  Gdańsk; pochowany w kościele oo. franciszkanów w Harmężach

Scenograf i kostiumograf. W 1940 roku trafił z pierwszym transportem do Oświęcimia, dostał nr 432. Do 1945 był więziony jeszcze w Groß-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen. Po wojnie przyjął nazwisko zmarłego więźnia, prawdziwego nazwiska nigdy nie ujawnił. Po wojnie studiował malarstwo na krakowskiej ASP (1950), następnie osiedlił się w Gdańsku, gdzie na stałe związał się z Teatrem Wybrzeże. W 1987 przygotował monumentalny ołtarz-żaglowiec, który stanął w Gdańsku podczas wizyty Jana Pawła II, był też autorem ołtarza zbudowanego na sopockim hipodromie z okazji pielgrzymki w roku 1999. Był autorem wstrząsającej wystawy: "Klisze pamięci" - portrety tysięcy bezimiennych twarzy zapamiętanych z obozu. Jego dorobek twórczy jest olbrzymi: zrealizował ok. 200 scenografii teatralnych.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.11.06 00:48:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency