Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Władysław Jarema

Władysław Jarema - galeria

 

  • 1896. 12. 24
    Data urodzenia
    Lwów
  • 1976. 03. 28
    Data śmierci
    Kraków

Aktor, reżyser teatralny, dyrektor teatru. W latach 1914-17 walczył w Legionach Polskich. Po wojnie ukończył szkołę dramatyczną we Lwowie. Brał udział w kampanii 1920 roku. Od 1920 występował m. in. w Łodzi, Sosnowcu i Płocku. W 1928 wyjechał do Paryża, gdzie pracował jako robotnik i równocześnie uczył się aktorstwa w teatrze Vieux Colombier. Do Polski wrócił w 1932, jednak ze względu na chorobę serca wycofał się z działalności artystycznej. Od 1935 pracował jako urzędnik w Wojskowym Instytucie Naukowo-Oświatowym (Wydział Propagandy). W latach 1937-39 współpracował z teatrem Cricot, prowadzonym przez jego brata Józefa Jaremę w Krakowie i Warszawie. W 1939 jako konferansjer brał udział w warszawskiej szopce politycznej. Wybuch wojny zastał go w Białymstoku, gdzie oglądał występy rosyjskiego teatru Obrazcowa, co stało się inspiracją do założenia w grudniu 1939 Państwowego Polskiego Teatru Kukiełek w Grodnie, którego był dyrektorem do sierpnia 1941. Kolejne lata wojny spędził w Krakowie i Warszawie pracując jako szewc. Po powstaniu warszawskim został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, potem w Altvorwerk, skąd uciekł w październiku 1944. Na początku 1945 założył w Krakowie Teatr Lalki i Aktora Groteska, którego dyrektorem był w roku 1945 i w sezonie 1948/49, potem przekazał dyrekcję żonie, pracując do 1965 jako reżyser. Potem ze względu na zły stan zdrowia wycofał się z pracy. Był pionierem nowoczesnego teatru lalek w Polsce. Był nauczycielem i wychowawcą wielu artystów i reżyserów teatrów lalkowych. W latach 1954-64 był profesorem i dziekanem Wydziału Lalkarskiego PWST w Krakowie, od 1962 współpracował z wydziałem lalkarskim tejże szkoły we Wrocławiu. Przez wiele lat przewodniczył państwowej komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na aktorów scen lalkowych. Jako emeryt współpracował z amatorskimi teatrami lalkowymi.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.10.16 00:45:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl