Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Janusz Dziewoński

 

  • 1890. 08. 12
    Data urodzenia
    Mohylew
  • 1953. 12. 06
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Aktor. W latach 1908-11 uczęszczał na wydział prawny Uniwersytetu Moskiewskiego i równocześnie przygotowywał się do zawodu aktorskiego pod kierunkiem m. in. Ryszarda Bolesławskiego. Po powrocie do kraju 1921 występował w różnych zespołach objazdowych, brał m. in. udział w pracach Reduty. Do wybuchu II wojny światowej pracował głównie w teatrach warszawskich, w latach 1932-29 współpracował z Instytutem Reduty. W latach 1939-41 występował w T. Polskim w Wilnie. W 1942 został aresztowany i osadzony na Pawiaku, następnie był więźniem Majdanka i Oświęcimia. Po wojnie mieszkał stale w Warszawie i występował w Miejskich Teatrach Dramatycznych (1945-49), w Teatrze Powszechnym (1949-50), a od 1952 roku do śmierci w Teatrze Ateneum.

Brat aktorki Elżbiety Dziewońskiej, ojciec aktora Edwarda Dziewońskiego,dziadek Romana Dziewońskiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.03.16 01:51:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman