Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Adam Krzeptowski

 

  • 1898. 07. 17
    Data urodzenia
    Zakopane
  • 1961. 02. 12
    Data śmierci
    Katowice

Uczęszczał do szkoły w Nowym Targu, Państwowej Szkoły Przemysłowej w Krakowie i tamtejszej I Wyższej Szkoły Realnej, gdzie w 1916 r. zdał maturę. Nastęnie wyjechał do Wiednia, gdzie podjął studia w Graphische Lehr- und Versuchsanstalt. W 1917 r. zostal powołany do wojska, co uniemożliwiło mu kontynuowanie studiów. Służył w armii austriackiej. Po przejściu do rezerwy studiował na kursie abiturientów Akademii Handlowej w Krakowie, po ukończeniu którego powrócił w 1922 r. do Zakopanego i otworzył zakład fotograficzny. Pod koniec lat 20-tych zainteresował się filmem. Początkowo zrealizował kilka filmów krótkometrażowych obrazujących piękno polskich Tatr: "Z Tatr" (1930) i "Zima w Zakopanem" (1931). Wysoka ocena tych prób zachęciła go do realizacji własnego pełnometrażowego filmu "Biały ślad", w którym występował jego brat - Andrzej i inni aktorzy niezawodowi - górale. Film ten został zaprezentowany na I Festiwalu Filmowowym w Wenecji. Mimo, iż nie zdobył laurów, wzbudził niecodzienne pochwały zagranicznych i polskich krytyków. Zasługą reżysera było odkrycie dla polskiej fabuły pięknych górskich plenerów. Na początku okupacji zamknięto jego zakład fotograficzny. Wkrótce związał się z Goralenvolkiem, organizowanym przez Niemców przy walnym udziale jego rodziny. Od 1940 r. był nauczycielem "języka góralskiego" w Berufsfachschule fur Goralische Volkskunst". Pod koniec okupacji wyjechał z Zakopanego i osiadł w Piotrowicach, gdzie otworzył zakład fotograficzny. W 1946 r. został aresztowany przez UB w Jeleniej Górze i przewieziony do Krakowa. W procesie przeciwko organizatorom "Goralenvolku" został uniewinniony i wrócił do Piotrowic. W 1955 r. przeniósł się do Płazy k/Chrzanowa, gdzie mieszkał i pracował do końca życia. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.05.19 01:34:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman