Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Maria Malicka

Maria Malicka - galeria

 
zwiń

 • 1900. 05. 09
  Data urodzenia
  Kraków
 • 1956
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1975
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1992. 09. 30
  Data śmierci
  Kraków; pochowana na Cmentarzu Rakowickim

Aktorka. Była córką pracownika technicznego Teatru im. Słowackiego i już jako dziecko występowała w tym teatrze. Po ukończeniu Szkoły Dramatycznej przy Instytucie Muzycznym w Krakowie występowała w Teatrze im. Słowackiego, a następnie została zaangażowana do pierwszego zespołu Teatru Bagatela, gdzie pozostała do końca 1923 r. Potem przeniosła się do Warszawy, gdzie grała m. in. w Teatrze Polskim, Narodowym i Letnim. Podczas okupacji najpierw pracowała jako kelnerka w kawiarni "U Aktorek", a następnie występowała w jawnym Teatrze Komedia (1941 - 1944 ). Po wojnie została ukarana przez ZASP za grę w jawnym teatrze i bliskie stosunki z Niemcami. Nigdy nie powróciła już na sceny stołeczne. Występowała w Szczecinie, Bielsku, Łodzi, a od 1957 roku do emerytury (1971) ponownie w krakowskim Teatrze im. Słowackiego. Jej kariera filmowa trwała krótko, choć grała u najlepszych reżyserów, partnerowała całemu pokoleniu amantów filmowych. ( Źródło : Maśnicki J. , Stepan K. : Pleograf. Kraków 1997)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.02.22 00:48:07
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych