Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STAN WEWNĘTRZNY

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1983
  • Premiera:
    1989. 08. 25
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film obyczajowy
  • Barwny, 2587 m, 84 min

    Lokacje: Gdańsk (dworzec kolejowy Gdańsk Główny).

Podczas jednego z grudniowych wieczorów 1981 r. w Yacht-klubie Stoczni Gdańskiej odbywa się przyjęcie. To kapitan Ewa Jaskólska żegna się z przyjaciółmi. Niebawem ma wypłynąć swoim jachtem w rejs dookoła świata, mający trwać około dziewięciu miesięcy. Ma szansę pobić rekord świata. Wśród gości przewijają się najbliżsi przyjaciele Ewy: zakochany w niej Kuba, dzięki któremu jej jacht jest doskonale skonstruowany i wyposażony, Jerzy - były mąż, Maciek - dziennikarz telewizyjny. Wszyscy związani są z ,,Solidarnością".
Nadchodzi wreszcie upragniony dzień, kiedy jacht Ewy Jaskólskiej wypływa w daleki rejs. Kuba, Jerzy i Maciek utrzymują stały kontakt radiowy. Nadchodzi wreszcie oczekiwany moment, kiedy żeglarka bije rekord świata; musi teraz tylko dopłynąć do celu.
13 grudnia 1981 r. zostaje wprowadzony stan wojenny. Przerwana zostaje łączność telefoniczna. Wielu przyjaciół Ewy dostaje się do obozu internowanych. Maciek, zwolniony wkrótce po zatrzymaniu, traci pracę. Jerzy jest również bez pracy. Nie można wciąż nawiązać kontaktu z Ewą Jaskólską, ale nadchodzą niepokojące wieści, że rejs został przerwany, a nawet, że znaleziono wrak jachtu. Zdenerwowany Kuba usiłuje wejść na teren klubu stoczniowego, ale nie wpuszczają go żołnierze. Dopiero po długich staraniach uzyskuje zezwolenie na nawiązanie kontaktu z Ewą. Rozmowa jest jednak kontrolowana i nagrana.
Ewa zasypuje Kubę pytaniami, chce wiedzieć, co to za wojna, co się dzieje z przyjaciółmi, co z Wałęsą. Komandor uspokaja ją, że wszystko jest w porządku i zachęca, żeby płynęła dalej. Rozmowa zostaje przerwana przez przysłuchującego się oficera. Wszyscy już wiedzą, że jacht jest w porządku, a Jaskólska nie płynie. Władzom zależy na ukończeniu rejsu, nie pomagają jednak żadne namowy. Kierownictwo telewizji wzywa Maćka. Może rozpocząć znowu pracę, pod warunkiem że przygotuje program o Jaskólskiej z zaznaczeniem takich momentów, jak gwiazdorstwo, trwonienie społecznych pieniędzy, brak odpowiedzialności. Maciek odrzuca propozycję.
Pod wpływem rozmowy ze swoim byłym mężem Jerzym, Ewa decyduje się już nieodwołalnie na przerwanie rejsu. Dopływa do najbliższego portu z zamiarem powrotu do Polski. Na lotnisku witają ją Kuba i Maciek, ale Ewa postanawia powrócić do Jerzego. Kuba jest załamany, a tymczasem Jerzy wcale jej nie oczekuje, w jego mieszkaniu jest już po prostu inna dziewczyna.
Zrozpaczona Ewa odwiedza Maćka i wyznaje mu w długiej rozmowie, że jest w ciąży z Jerzym, ale w tej sytuacji zmuszona będzie wyjechać. Maciek bezzwłocznie powiadamia o tym fakcie Jerzego. Mają tylko kilka minut, aby zdążyć na dworzec przed odjazdem pociągu Ewy. Biegnących mężczyzn zatrzymuje jednak patrol wojskowy. Jerzy, nie mający przy sobie dokumentów, musi pozostać. Maciek biegnie dalej, nie zatrzymując się na wezwanie następnego patrolu. Skacze do odjeżdżającego pociągu i ginie pod kołami.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1989
    Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Prezydenta Gdyni
  • 1989
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Srebrne Grono
2024.03.01 02:20:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.