Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WOZACY

1961
Michał Elster

Film ukazujący realia funkcjonowania transportu konnego w Warszawie początku lat sześćdziesiątych. Oparty został na zestawieniu fragmentów wywiadów przeprowadzonych z wozakami z filmowym zapisem ich pracy.

Wozacy, obok zrealizowanych w Szkole kilka lat wcześniej Piaskarzy, to zapis odchodzącego świata, jego obyczajów, panującej w nim hierarchii, codzienności. Hieronim Przybył filmował w swej etiudzie długie łodzie piaskarzy dostarczających mieszkańcom Warszawy piasek pobierany z dna Wisły. Michał Elster rejestruje wozaków, zwanych również furmanami, którzy głównie trudnią się dowożeniem opału. Ukazuje nie tylko ich dzień powszedni, ciężką pracę związaną z ładowaniem i rozładowywaniem wozów, z dbaniem o konie, ale i czas szczególny - targu, podczas którego zakupuje się i sprzedaje konie. To moment trudny, bo często związany z rozstaniem ze zwierzęciem, z którym wozak dzielił życie przez kilkanaście lat. Bywa jednak, że jest czasem radości - nabywania nowego konia, świętowania, które zwykle, jak przyznają wozacy, kończy się wspólnym pijaństwem, a nierzadko bijatyką. Mężczyźni, często już w podeszłym wieku, obawiają się utraty pracy. Kierowcy są dla nich największymi rywalami.

Jest w tym dokumencie minionego już czasu coś urzekającego. Zestawienie wypowiedzi bohaterów z obrazami budzi nostalgię, zbliżoną do tej, jaką wywołują zrealizowane w tym samym czasie filmy Władysława Ślesickiego o wędrujących Romach Jedzie tabor i Zanim opadną liście... czy dokument Kazimierza Karabasza Muzykanci. Wszystkie wpisują się w nurt cierpliwej obserwacji mikrospołeczności. Zrodziły się z wiary w ocalającą moc zapisu filmowego. Źródłem siły etiudy Elstera są zdjęcia Zygmunta Samosiuka, którego po latach Andrzej Wajda zaprosi do współpracy przy Brzezinie. Choć to jeden z pierwszych szkolnych filmów operatora, to świadczy on o jego wrażliwości estetycznej i społecznej. Bliskie plany zmęczonych, pooranych zmarszczkami twarzy wozaków, końskie chrapy, nieustannie kręcące się koła wozów i uderzające o bruk kopyta znakomicie oddają trud pracy, ciągły ruch. Szersze plany ukazują urodę zwierząt zaprzężonych do tak powszedniej czynności oraz szczególną relację wozaka z koniem.

Katarzyna Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.