Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zmarł dokumentalista Tadeusz Jaworski

13 lipca 2017

11 lipca zmarł w Kanadzie w wieku 91 lat Tadeusz Jaworski, reżyser filmów dokumentalnych.

Jeden z pierwszych absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi, początkowo swoje filmy realizował w Wytwórni Filmów Oświatowych, w latach 60. w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Łącznie w Polsce stworzył ponad 60 filmów dokumentalnych. Najważniejszy z nich to "Źródło" z roku 1962, które nagrodzone zostało m.in. Złotym Smokiem w Krakowie oraz nagrodami w Lipsku i Oberhausen. W połowie lat 60. zaczął realizować także spektakle Teatru Telewizji i przygotowywał swój debiut fabularny, którym miała być ekranizacja "Partity na instrument drewniany" Stanisława Grochowiaka. Plany te przerwały wydarzenia Marca 1968 i decyzja o wyjeździe z Polski. Reżyser zamieszkał w Kanadzie, gdzie kontynuował karierę filmową. M.in. w roku 1972 zrealizował film "Selling Out", który otrzymał nominację do Oscara w kategorii: Krótkometrażowy film dokumentalny.

© 1998-2017 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
e-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych