Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FANFAN LA TULIPE

 • Tytuł polski: FANFAN TULIPAN
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Francja
 • Rok produkcji:
  2003
 • Język:
  francuski
 • Barwny, 97 min

Stworzona przez XVIII-wiecznych ludowych bardów postać Fanfana Tulipana - żołnierza-samochwały ucieleśniającego cechy młodego Francuza, kochającego życie, wolność i niezależność, uwielbiającego wino i kobiety - pojawiła się we francuskim kinie już w 1907 r. Prawdziwą sławę zyskała jednak dopiero w 1951 r. dzięki znakomitemu obrazowi Christian-Jacque'a. Jego film skrzył się dowcipem przechodzącym niekiedy w ciętą satyrę, imponował znacznym - jak na ówczesne czasy ? rozmachem inscenizacyjnym i błyskotliwą narracją. Twórcy "Fanfana Tulipana" zręcznie połączyli w jednym dziele przygodowość Alexandra Dumasa, humor braci Marx i romantyzm poezji rycerskiej. Jeśli dodać do tego, że główny bohater miał urodę i wdzięk Gerarda Philipe'a, sukces był gwarantowany. Nic zatem dziwnego, że po 50 latach Gerard Krawczyk i Luc Besson próbowali go powtórzyć, składając jednocześnie hołd autorom tamtego klasycznego dzieła.
Fanfan z filmu Gerarda Krawczyka, który bardzo wyraźnie nawiązuje do znakomitego dzieła poprzednika, przedkłada przyjemność i zabawę nad honor i sławę. Jego główną pasją jest wtajemniczanie młodych dziewcząt w arkana sztuki miłosnej. W końcu jeden z ojców zbałamuconej panny, przyłapawszy Fanfana in flagranti, postanawia zmusić go do ożenku z jego kolejną "ofiarą". Umknąwszy w ostatniej chwili sprzed ołtarza, Fanfan chroni się w szeregi królewskiej armii, chytrze zwabiony przez sierżanta werbunkowego, kuszącego ochotników pieniędzmi i innymi dobrami. Chcąc nie chcąc, Fanfan rusza więc wraz ze swoim oddziałem na wojnę, którą król Ludwik XV toczy z Prusakami. Po drodze młoda Cyganka Adelina, siostrzenica sierżanta, przepowiada mu wspaniałą przyszłość: wedle jej zapewnień młodzieniec zdobędzie nieśmiertelną sławę i poślubi córkę króla!
Los Fanfanowi sprzyja. Niebawem ratuje on z rąk bandytów podróżujące dyliżansem piękne damy: faworytę Ludwika XV, Madame de Pompadour, i córkę króla, Henriettę, podróżującą ze swoją pochodzącą z Polski opiekunką Wandą. Usiłując dopomóc losowi, Fanfan próbuje pod osłoną nocy dostać się do sypialni królewskiej córki, a więc - jak sądzi - swojej przyszłej żony. Gwałtowna reakcja Henrietty ściąga mu jednak na kark straże. Fanfan zostaje schwytany i osadzony w więzieniu. Czeka go śmierć. W więziennym lochu odwiedza go zakochana w nim Adelina. Dopiero wtedy Fanfan uświadamia sobie, że tak naprawdę to właśnie dla niej mocno bije jego serce.
Chcąc ratować ukochanego, Adelina udaje się do pałacu, aby błagać króla o łaskę. Tam wpada jednak w ręce niejakiego Corsiniego, zdrajcy spiskującego na rzecz Prusaków. Ale miłość Fanfana i Adeliny pokona każdą przeszkodę. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Gerard Krawczyk
   
 • Scenariusz
  Luc Besson
   
  Jean Cosmos
   
 • Zdjęcia
  Gerard Simon
   
 • Scenografia
  Jacques Bufnoir
   
 • Muzyka
  Alexandre Azaria
   
 • Obsada aktorska
  Vincent Perez
  Fanfan Tulipan
  Penélope Cruz
  Adeline
  Didier Bourdon
  Ludwik XV
  Helene de Fougerolles
  Madame de Pompadour
  Michel Muller
   
  Henriette
  Wanda
2017.02.11 06:49:20
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego