Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KŁOPOTLIWY GOŚĆ

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1971
  • Premiera:
    1971. 10. 05
  • Gatunek:
    Komedia
  • Czarno-biały, 2400 m, 83 min

    Lokacje: Warszawa (osiedle Sadyba na Mokotowie).

"Kłopotliwy gość" to druga komedia w dorobku Jerzego Ziarnika. Pierwsza - "Nowy" powstała na zamówienie Centralnej Rady Związków Zawodowych i opowiadała o perypetiach podwarszawskiego robotnika, usiłującego przenieść się do pracy w stolicy. Ostrze swej satyry Ziarnik skierował w stronę bezdusznej biurokracji, tępych i nieżyczliwych urzędników oraz nieudolnej administracji. Ukazał, jak ich działania (lub częściej tylko pozory działań) doprowadzały do sytuacji absurdalnych i komicznych. "Kłopotliwy gość" porusza podobną problematykę. Więcej, liczne wątki z "Nowego" znalazły w nim swą kontynuację. I tak Bronisław Pawlik, grający główną rolę z majstra, awansował na magistra i pracownika działu planowania. Edward Dziewoński po dawnemu jest "personalnym", Jan Kobuszewski - lekarzem zakładowym, a Wiesław Gołas - z szeregowego strażaka przeobraził się w komendanta straży pożarnej. Pomysłodawcą scenariusza "Kłopotliwego gościa" był Lech Pijanowski - krytyk filmowy. To on właśnie wymyślił ducha jako pretekst do ukazania codziennej biurokratyczno-groteskowej mitręgi Polaka lat siedemdziesiątych. I choć "wynalazek" Pijanowskiego nie grzeszył zbytnią odkrywczością (vide: "Upiór na sprzedaż" Rene Claira), to obudowany typowo rodzimymi realiami i wsparty udziałem czołówki polskich aktorów przysporzył filmowi Ziarnika niezłych recenzji i powodzenia u publiczności.
Głównymi bohaterami "Kłopotliwego gościa" są państwo Piotrowscy, którzy otrzymują upragnione i długo oczekiwane M-4. Po męczącej przeprowadzce szczęśliwi zasiadają przed telewizorem. Jednak ich dobre samopoczucie nie trwa długo. W mieszkaniu pojawia się bowiem nowy lokator. Jest nim...duch, ukazujący się pod postacią przezroczystej zjawy świecącej w ciemności. Żeby tylko świecił, ale na dodatek kradnie energię! Z powodu "kłopotliwego gościa" Piotrowscy muszą płacić bajońskie rachunki za prąd. Nie pomaga nawet wykręcenie korków. Życie rodziny zamienia się w koszmar. Babcia ogłasza wszem i wobec, że w mieszkaniu zdarzył się cud. Sąsiedzi organizują grupowe modły. Bardziej przyziemnie nastawiony syn pobiera od kolegów opłaty za możność oglądania zjawiska nie z tej ziemi. Piotrowskich nachodzą też tajniacy, nakazując szybkie pozbycie się "ducha". Biedny ojciec rodziny wędruje od Annasza do Kajfasza w poszukiwaniu pomocy. Jednak milicja, straż pożarna, ksiądz oraz pracownicy elektrowni okazują się bezradni. Zdesperowany Piotrowski zwierza się za swych kłopotów w telewizyjnym "Tele - Echu", ale jedyną konsekwencją jego występu jest towarzyska kompromitacja i utrata szans na zawodowy awans. Wreszcie pewnego dnia zjawa niespodziewanie znika. Lecz dla Piotrowskich nie oznacza to bynajmniej końca problemów. Kiedy wreszcie zjawa znika, pojawia się następny nieproszony gość . . .

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:11:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.