Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CUD W KRAKOWIE

  • Tytuł alternatywny: CSODA KRAKKOBAN
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, Węgry
  • Rok produkcji:
    2004
  • Język:
    węgierski, angielski, polski
  • Barwny, 94 min

    Lokacje: Kraków.

Piotr dorasta pod okiem ukochanej babci, Manciki, mieszkającej w starej żydowskiej dzielnicy w Budapeszcie. Mancika pochodzi z Krakowa, z rodziny Rosenthalów. Z Polski wygnała ich wojna, majątek przepadł. Pozostała miłość do literatury, którą staruszka zaszczepiła wnukowi. Wraz z nim poszukuje książek ze swojej dawnej, krakowskiej biblioteki. Szczególnie zależy im na jednej, należącej pierwotnie do rabina Leviego, o którym mówiono, że za pomocą pewnej cudownej księgi potrafi wskrzeszać zmarłych. Tropem tej książki Mancika i Piotr trafiają między innymi do antykwariatu starszego pana Somfai, który ma wnuczkę w wieku Piotra. Ale poszukiwanego egzemplarza tam nie znajdują. Gdy babcia umiera, dorosły już Piotr przenosi się do Krakowa. Zaprzyjaźniony antykwariusz z dzielnicy Kazimierz umożliwia mu buszowanie po swoich zbiorach, inni znajomi pomagają jakoś funkcjonować z dnia na dzień. Pewnego dnia Piotr zauważa w antykwariacie węgierską studentkę, Eszter Ranki, która poszukuje książki na temat żydowskich cmentarzy w Polsce, ma bowiem odrestaurować tutaj jeden z zabytkowych nagrobków. Dziewczyna ma też przy sobie starą księgę, która od razu zwraca uwagę Piotra. Chłopak rozpoznaje w niej poszukiwaną tak długo przez niego i babcię księgę rabina Leviego. Oferuje Eszter pomoc w niesieniu bagażu i znalezieniu taniego noclegu, ale przy pierwszej nadarzającej się okazji kradnie dziewczynie torbę z jej rzeczami, dokumentami i cenną książką, i znika bez śladu. Zdesperowana Eszter błąka się po Rynku, spędza noc w towarzystwie połykacza ognia, Aurela, w jednym z krakowskich klubów, a rankiem rusza na poszukiwanie Piotra. Zauważa go między straganami, dopada po długiej pogoni. Chłopak oddaje jej dokumenty, zapewnia jednak, że torbę i księgę jemu z kolei skradziono. Dziewczyna jednak nie ustępuje, grożąc policją. Okazuje się, że jej torba trafiła już do paserów. Chcąc nie chcąc, Piotr musi ją teraz od nich odkupić. Przy okazji wychodzi na jaw, że chłopak dobrze zna węgierski. Zabiera Eszter, która nie ma się gdzie podziać, do siebie i opowiada jej o swojej węgierskiej babci. Pokazuje też skradzioną dziewczynie księgę, którą Eszter odziedziczyła po swoim dziadku antykwariuszu. Piotr twierdzi, że ma jednak do niej większe prawo, bo księga należała wcześniej do jego rodziny. Na dowód pokazuje kilka brakujących kartek - jedynych, jakie uciekająca przed Niemcami rodzina Rosenthalów zdołała z niej ocalić. Eszter musi uznać jego racje. Wraz z Piotrem idzie nazajutrz na cmentarz żydowski, odnajduje zniszczony nagrobek rabiego Leviego, który ma poddać renowacji. Czasu zostało jej niewiele, za kilka dni nastąpi jego uroczyste odsłonięcie po latach. Tymczasem Piotr, od chwili, gdy zdołał skompletować cudowną księgę, zaczyna doświadczać niezwykłych wydarzeń - sam nie wie: rzeczywistych czy tylko rozgrywających się w jego wyobraźni. Spotyka sędziwego rabina, którego prosi o pomoc w nawiązaniu kontaktu ze zmarłą babcią. Ten początkowo się wzbrania, ale w końcu wyraża zgodę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 03:12:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.