Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AY, CARMELA!

 • Tytuł polski: AJ, CARMELA!
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Włochy, Hiszpania
 • Rok produkcji:
  1990
 • Język:
  hiszpański, polski
 • Barwny, 99 min

Tytułowa "Aj Carmela!" to niezwykle popularna pieśń śpiewana przez żołnierzy sił republikańskich podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-39). Akcja filmu rozpoczyna się w 1938 roku. Wędrowni artyści, Paulino, były student seminarium duchownego i Carmela, tancerka, piosenkarka i aktorka występują w przedstawieniach organizowanych dla żołnierzy z pierwszej linii frontu aragońskiego. Zmęczeni życiem koczowników, wygłodzeni i przemarznięci, postanawiają wrócić do rodzinnej Walencji, licząc że w mieście łatwiej zniosą trudy wojny. Towarzyszy im Gustavete, bezdomny chłopiec wałęsający się po kraju. Podczas wędrówki nocą, w gęstej mgle tracą orientację. Podążają w innym kierunku i napotykają oddział wojsk frankistowskich. Zostają aresztowani i uwięzieni razem z polskimi jeńcami z Brygad Międzynarodowych. Carmela zaprzyjaźnia się z oficerem - Polakiem, na co Paulino patrzy niezbyt przychylnym okiem. Niespodziewanie oddział egzekucyjny wyprowadza kilku więźniów. Paulino i Carmela są przekonani, że wybiła ich ostatnia godzina. Jednak los uśmiecha się do biednych komediantów. Poznają włoskiego oficera, porucznika Ripamonte, którego wielką pasją jest teatr. Porucznik zamierza zorganizować wspaniałe przedstawienie gloryfikujące nowe porządki generała Franco i proponuje im współpracę. Artyści z radością przyjmują tę propozycję, wiedząc, że uratuje to ich życie.
Twórca "Aj, Carmela!", hiszpański reżyser Carlos Saura, absolwent madryckiej szkoły filmowej, zaczynał karierę jako dokumentalista. Pierwszy film fabularny "Los Golfos" zrealizował w 1959 roku. Później stał się najwybitniejszym reprezentantem nowego kina hiszpańskiego. Filmy reżysera nazywanego następcą Luisa Buţuela były wielokrotnie nagradzane na prestiżowych międzynarodowych festiwalach. Do najlepszych krytycy zaliczają m.in. "Mrożony peppermint" (1967) i "Nakarmić kruki" (1975) z Geraldine Chaplin. Amerykańska aktorka, wówczas żona reżysera, wystąpiła wielokrotnie u swego męża - "Stress, es tres, tres" (1968), "La madriquera" (1969), "Ogród rozkoszy" (1970), "Anna i wilki" (1972). Dotychczasowa filmografia czołowego hiszpańskiego twórcy to ponad dwadzieścia filmów, z których oprócz wymienionych znane są również "Kuzynka Angelica", "Elizo, moje życie", "Mama ma sto lat", "Carmen", "Czarodziejska miłość", "Eldorado" i inne. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Carlos Saura
   
 • Scenariusz
  Rafael Azcona
   
  Carlos Saura
  na podstawie sztuki Jose Sanchisa Snisterry
 • Zdjęcia
  Jose Luis Alcaine
   
 • Scenografia
  Rafael Palmero
   
 • Muzyka
  Alejandro Masso
   
 • Obsada aktorska
  Carmen Maura
  Carmela
  Andres Pajares
  Paulino
  Gabino Diego
  Gustavete
  Maurizio de Razza
  pułkownik Ripamonte
  Jose Sancho
  kapitan
  Mario de Candia
  Bruno
  Miguel Angel Rellan
   
  polski oficer
2017.02.11 06:54:26
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski