Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TURIECKIJ GAMBIT

 • Tytuł polski: GAMBIT TURECKI
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Rosja
 • Rok produkcji:
  2005
 • Język:
  rosyjski
 • Barwny,

Adaptacja znanej powieści detektywistycznej Borysa Akunina z 1998 r. "Gambit turecki", stanowiącej drugą część serii książek, których bohaterem jest Erast Fandorin, detektyw, który zaczynał karierę jako moskiewski urzędnik niskiej rangi. Do tej pory ukazało się 12 książek z tego cyklu, wszystkie zostały przetłumaczone na język polski.
Rok 1877. Rosja toczy wojnę z Turcją. Detektyw Erast Fandorin dociera do rosyjskiego sztabu z ważną wiadomością, ratując po drodze piękną Barbarę Suworową, która zmierza na spotkanie ze swoim narzeczonym, Piotrem, służącym w carskiej armii jako szyfrant. Kierując się wiadomościa uzyskaną od Fandorina, dowództwo wysyła zaszyfrowaną depeszę, rozkazującą zajęcie miasta Plewny. Jednak wojska odczytują rozkaz zajęcia Nikopola. Szyfrant zostaje oskarżony o zdradę. Fandorin rozpoczyna śledztwo, mające ustalić osobę winowajcy.
Ubocznym skutkiem dywersyjnych działań Anwar - efendiego jest aresztowanie Pieti, ukochanego Warwary. Uratować go może jedynie zdemaskowanie dywersanta. Zrozpaczona Warwara jest zmuszona wesprzeć Fandorina, ale próbuje działać na własną rękę. Podejmuje ryzykowną decyzję odwiedzenie obozu tureckiego w nadziei, że spotka tam, a nawet schwyta tureckiego agenta. Daje się jednak wciągnąć w chytrą intrygę, która przynosi tragiczne skutki. Na Warwarę zwalają się nowe kłopoty i Fandorin znów jest zmuszony jej pomóc. Udaje mu się uzyskać informacje, które pozwalają zawęzić krąg podejrzanych. Sam jednak omal nie ginie z rąk agenta, którego próbuje wykryć.
Generał Mizinow i Fandorin są już pewni, że turecki superszpieg Anwar - efendi działa wewnątrz armii rosyjskiej. Postanawiają zastawić pułapkę. Przez przypadek plan spełza na niczym. Przy okazji Fandorin i Waria zdobywają nowe informacje, które pozwalają opracować plan zdobycia zajętego przez Turków Plewena. Powodzenie całej akcji zależy od zachowania ścisłej tajemnicy. Turcy zostają jednak uprzedzeni. W nieudanym ataku ginie wielu rosyjskich żołnierzy. Zdrajca zostaje zdemaskowany i zlikwidowany. Okazuje się jednak, że nie był nim Anwar - efendi, a człowiek przez niego przekupiony.
Trwa kolejna bitwa o Plewen. Rosjanie są bliscy zwycięstwa - wystarczy tylko wzmocnić uderzenie na newralgicznym odcinku. Anwar morduje posłańca z meldunkami, pomoc nie nadchodzi i Rosjanie znów ponoszą duże straty. Fandorin próbuje zdemaskować mordercę, ale on sam i jego pomocnica Waria ledwie uchodzą z rąk Anwara. Turcy próbują kolejnego podstępu, chcąc przerwać oblężenie, ale Fandorin wraz z Warwarą w ostatniej chwili uprzedzają rosyjskich generałów. Szala zwycięstwa w wojnie przechyla się wreszcie na stronę Rosjan. Anwar - efendi próbuje wplątać Rosję w nowy konflikt, ale Fandorin ma już wszystkie dane, by zdemaskować superszpiega. Zwycięża go w ostatecznej bezpośredniej walce dzięki swej pomocnicy Warii. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Dżanik Faizijew
   
 • Scenariusz
  Boris Akunin
  na podstawie własnej powieści
 • Zdjęcia
  Andriej Żegałow
   
 • Obsada aktorska
  Jegor Bierojew
  Erast Fandorin
  Olga Krasko
  Barbara Suworowa
  Aleksandr Łykow
  Pieriepiełkin
  Marat Baszarow
  Gridniew
  Władimir Iljin
  Mizinow
  Dmitrij Piewcow
  Żurow
  McLaughin
  Aleksandr Bałujew
  generał Soboliew

TURIECKIJ GAMBIT w internecie

2018.04.07 00:42:04
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor